Liška se v mnoha kulturách objevuje jako zvíře, které je vychytralé. Však i naše liška Bystrouška nebyla žádná hlupačka! Eskymáci dokonce dávají liškám za vinu stvoření světa. Tak jsme si na ty chytrolínky pěkně došlápli a dali jsme dohromady šest nejhezčích druhů lišek z celého světa.

Fenek

Nejmenší liška na světě. Je to zvíře dokonale přizpůsobené životu na Sahaře. Preferuje písčitou poušť, kde obývá stabilní písečné duny. Má vzhledem k velikosti těla největší uši ze všech psovitých šelem.

Liška obecná

Je nejrozšířenější středně velkou šelmou České republiky a vlastně i celé severní polokoule. Je lovena pro kožešinu, případně jako sport (obzvláště ve Velké Británii a jí kulturně ovlivněných zemích), na kožešinu se i chová.

Mramorová liška

Liška šedá

Na první pohled vypadá liška šedá spíše jako pes, až na její dlouhý huňatý ocas, který je pro lišky typický a který bývá zakončený černou barvou.

Liška stříbrná

Stejně jako liška černá je i liška stříbrná další barevnou kombinací lišky obecné. Je to nejčastěji chovaný druh na farmách pro její kožešinu.

Liška polární

V zimě proniká při hledání potravy i na zamrzlé moře a ledové kry. Na noc se zahrabává do sněhu a po přespání pokračuje dál v potulkách. Skupinu polárních lišek chová v České republice Zoo Brno.

Tak jste zase o kousek chytřejší a víte, že liška není jenom ta zrzavá paní v botách z dětské knížky. Ani jenom to plaché zvířátko co jste někde zahlédli. Jsou to nádherná stvoření rozmanitých barev a velikostí.