Naděje se rozplynuly. Quaison rozmetal sen, čeští fotbalisté si na mistrovství světa nezakopou

Český národní tým předvedl vyspělý výkon.
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 4 fotografie
baráž

Sen o účasti na světovém šampionátu 2022 se českým fotbalistům nezhmotní! Parta Jaroslava Šilhavého bez zraněného snajpra Patrika Schicka padla v padesátitisícovém kotli solnské Friends areny s domácími Švédy po trefě Robina Quaisona 0:1 v prodloužení a do úterního finále baráže proti Polákům nepronikla.

Přitom před utkáním panoval v táboře českých fotbalových reprezentantů optimismus. „Když na hřišti každý nechá 150 procent, máme šanci,“ burcoval krátce před čtvrteční bitvou v rozhovoru pro ČT reprezentační kouč Jaroslav Šilhavý. Do stockholmské bitvy nachystal fůru změn v sestavě. Vzhledem k řadě absencí zvolil netradiční rozestavení se třemi stopery, pěti záložníky a dvěma útočníky Adamem Hložkem a Janem Kuchtou, který se v pondělí stihl oženit.

Kuchtův gól neplatil

Zápas začal pořádně zhurta. Friends arena se zatahovací střechou, která je perlou mezi fotbalovými stadiony, málem explodovala nadšením už po osmi minutách. Isakův volej po rohovém kopu prosvištěl nad břevnem a Kulusevski vzápětí hlavou ve slibné pozici minul. Domácí diváci byli namlsaní, jenže záhy ztuhli. Po Součkově tečované ráně dostali borci v bílých dresech možnost rohového kopu, po němž Kuchta dorazil balon do sítě. Radost mu ale překazil hlavní arbitr Oliver, který hostům odpískal útočný faul a verdikt nezměnil ani po následné konzultaci s kolegou u videa.

Dozvěděl jsem se o poločase, že gól nejspíš nebyl uznán z důvodu, že Brába (Jakub Brabec) fauloval," povzdechl si Kuchta po skončení bitvy v rozhovoru pro Českou televizi.

Útočník Lokomotivu Moskva byl však dál při chuti. Po dlouhém autu servíroval z malého vápna loženku pro Hložka, švédskou pohromu však zažehnal výtečným skluzem stoper Nilsson. Když pak na druhé straně v obrovské šanci pálil z úhlu mimo Kulusevski, odešly oba týmy do kabin za bezbrankového stavu.

Havel odmítl výhru

Vyrovnaná partie pokračovala i po změně stran. Souček po Barákově centru ve slibné pozici hlavou neuspěl, ale ještě větší příležitost si vypracovali Seveřané. V 80. minutě si naskočil na rohový kop Sundgren, jeho tutovku ovšem lapil Vaclík.

Hned vzápětí přišla chvíle čerstvého ženáče Kuchty, který si ale svatební dárek nenadělil, když míč netrefil podle představ. Ve čtvrté minutě nastavení se pak českým fandům zastavilo srdce. Těžké K.O. mohl Švédům zasadit střídající Havel, jenž zůstal sám na malém vápně. Ranou z první ale trestuhodně minul bránu!

Rozhodující úder zařídil Quaison

Čechy tento moment bolel, a moc. Ve 110. minutě totiž výběr Tří korunek předvedl parádní kombinaci. Quaison si narazil s Isakem a střelou po zemi proměnil arénu ve fontánu švédské euforie. „Jak jsme celý zápas byli kompaktní, tak tam nás trochu roztrhali a na jeden dotek to skvěle sehráli," štvalo obránce Tomáše Holeše v rozhovoru pro ČT.

Češi už na odpověď nenašli síly a jejich čekání na start na mistrovství světa se protáhne minimálně na dvacet let. Strašně jsme se dneska obětovali a prohra hrozně bolí," litoval po smolné porážce Kuchta. Obrovské zklamání. Zápas jsme odmakali a nechali tam všechno. Na konci jsme to mohli zlomit na naši stranu, měli jsme dvě velké šance, ale neproměnili, a jednu situaci jsme si pak nepohlídali. Na postup jsme jednoznačně měli," mrzelo Holeše.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad