Po třech měsících dnes skončilo trápení jménem Česko Slovensko má talent. Finále se zúčastnilo celkem 8 soutěžících, kteří se poprali o pohádkovou výhru 50 tisíc eur. Bohužel samotné finále připomínalo spíše vesnickou zábavu než světový pořad, který slaví úspěchy v mnoha sériích po celé Zemi. Přenos totiž začal krátkým vystoupením skupiny NightWork. Mělo jít o poslední performance skupiny vůbec, takovou pomyslnou tečku, prostě velkolepě zazpívat písničku a nadobro zmizet. Skupině se povedlo zapsat do análů asi jiným způsobem, než očekávala. Více než půlku vystoupení totiž nefungoval mikrofon, a tak bylo horko těžko slyšet nějaké hekání z úst Vojty Dyka, ale nic víc. Budiž, chybka se může stát…

… jenže ona ta chybka nebyla jen jedna. Uměle natahovanému přenosu chyběl spád, originalita, ale hlavně vtip. Ač se všichni snažili, výsledek vypadal křečovitě a vyvolával emoce rozpačité a místy vyloženě negativní. Tanečníci, co nepředvedli nic nového. Zpěvačka, u jejíhož vystoupení to vypadalo na smrt unuděním. Umělec kreslící sprejem podle šablon. Sólo tanečník, který podle všeho měl vystupovat sám za sebe, dotáhl na pódium bandu malých dětí. Vrcholem trapnosti pak bylo vystoupení jakéhosi pana Helana, který zazpíval písničku o tom, jak šel na návštěvu k zubařce a dvě hodiny nemá po vyšetření kousat. Ten, kdo pochopil, co básník chtěl tímto svým vystoupením říci, má u nás lízátko. Jako nadmíru trapná se hlavně jeví snaha produkce u příběhu každého finalisty vyvolat soucit diváků. Množství patosu, které se na nás nahrnulo během tříhodinového přenosu, by se dalo krájet.

A to jsme ještě nestihli zmínit, že Hanička Zaňáková přišla ve svatebním a Jaro přikráčelo s účesem, které jsme doposud viděli pouze u pacientů z deviantního oddělení psychiatrické léčebny. Mareše nekomentujeme, protože v téhle bojovné náladě nejsme schopni chválit. Jako jediný se nechoval excentricky, ukázal, že nemá v hlavě slámu, a nesnažil se být vtipný za každou cenu. Jednu malou hloupou narážku na porno mu odpouštíme. Abychom se ale vrátili k Haničce – ta si totiž nemohla ujít možnost během finálového večera vystoupit jako zpěvačka, nejen jako porotkyně. Slovenská písnička Mariky Gombitové v jejím podání byl fakt úlet. Kdo z dramaturgie doporučil české slavici zpívat v cizí řeči, by měl dostat pohrabáčem.

Máme-li být upřímní, tak vzhledem k výkonům soutěžících nešlo o vybírání toho nejlepšího. Šlo spíše o to, najít mezi totálními paky aspoň někoho, kdo dokáže bezchybně poskládat alespoň holou větu. Komu omylem diváci poslali nejvíce hlasů?

V poslední dvojici, mezi níž se rozhodovalo, zůstala blonďatá psovodkyně a koktavý zpěvák Miroslav Sýkora, který se nakonec stal vítězem.

Na druhou stranu, abychom nebyli jen plní kritiky a zášti, za 50 tisíc eur bychom ze sebe taky udělali idiota před dvěma národy, a navíc Mirův příběh je opravdu dojemný!