Trpěl Aspergerovým syndromem, obsedantně kompulzivní poruchou, kognitivně behaviorálními problémy včetně fobie z různých typů jídel. K tomu měl ještě mnoho zdravotních problémů.

Přesto mu bylo po prohlídce řečeno, že je v pořádku a má si hledat práci. Sebrali mu zdravotní přídavky, příspěvek na bydlení i podporu v nezaměstnanosti. Mark byl nucen žít v přepočtu z necelých 1 500 korun.

To nebylo dost ani na to, aby 44letý muž zaplatil nájem a energie.

„Byl extrémně křehký jedinec, který se snažil vyrovnat se životem. Něco ho silně ovlivnilo před tím, než zemřel, a já mohu ukázat pouze na stres, který cítil poté, co mu sebrali příspěvky,“ uvedl jeho lékař Nicolas Ward.

Celý případ odhaluje šokující stav v britské společnosti. Vláda Davida Camerona přiznala, že po odebrání příspěvků zemřelo 10 000 lidí. Přičemž čtvrtina z nich dokonce již do dvou týdnů poté, co neprošli kontroverzní prohlídkou.

„Fakt, že každý týden umírá 80 lidí krátce poté, co jsou označeni jako schopni práce, by nás měl všechny znepokojovat. Potřebujeme sociální systém, který podporuje lidi v hledání dobré práce. Ne ten, který působí stres a špatné zdraví,“ uvedl Frances O’Grady z britských odborových organizací.