Video moknoucího Putina obletělo celý svět. Putin bez deštníku na vojenské přehlídce salutoval před hrobem neznámého vojína zatímco mu déšť bubnoval na ramena a hlavu. Dokonale tak využil truchlivé atmosféry a ukázal celému světu, jak se má hlava státu stavět k historii své země. Opět se prezentoval jako neoblomný vlastenec a také schopný vůdce, který dbá na historii svého národa a je schopen kvůli ní přestát i případný zápal plic.

Po několika minutách Putin i premiér Medveděv dostali do rukou deštníky, pod kterými přihlíželi vojenské přehlídce před Kremlem.

Putin jako mistr propagandy pak elegantně vyždímal své sako před prezidentským vozem a teprve potom nasedl. To, že je Putin miláčkem lidu ví i světoví historici, kteří jeho oblíbenost připodobňují ke Stalinovu kultu, který byl v Rusku za dob druhé světové války. Fanatická a neochvějná víra v prezidenta Putina z Rusů přímo čiší.

Vladimír Putin tak celému světu opět ukázal, jak dokáže ocenit patriotické a heroické výkony bývalého režimu. V podstatě mu déšť hrál do karet. Stékající kapky na tváři truchlícího prezidenta, který salutuje padlým hrdinům, vytvořily dokonalý propagandistic­ký efekt.

Dnem paměti a zármutku je v ruské historii označeno datum 21. června. V tento den v roce 1941 Hitler rozvázal veškeré mírové dohody se Sovětským svazem a o den později nacistické Německo zahájilo operaci Barbarossa, tedy napadnutí SSSR v bleskové válce.

Konflikt mezi Sovětským svazem a nacistickým Německem si na ruské straně vyžádal přibližně 26 miliónů obětí. SSSR na takto rozsáhlý útok nebylo tehdy vůbec připraveno a Hitler se svými vojsky tak v říjnu roku 1941 stanul na předměstí Moskvy.

Tento konflikt byl v ruských dějinách nejkrvavější a Rusové si dodnes připomínají, jak se největší země Evropy během několika měsíců semkla v celek a během dvou let dokázala nacisty z Ruska vyhnat. Vzpomínky na tyto události získaly speciální význam pod Putinovým režimem, který spočívá v národní pýše, a několikrát Putinovi vrátily jeho popularitu.