Pojďme se podívat, kolik stály podle Českého statistického úřadu různé komodity za socialismu a kolik byste za ně utratili dnes.

Hezky oblečení chceme chodit v každé době. Kolik stálo oblečení před rokem 1989? Například dámský plášť stál při tehdejším průměrném platu zhruba 1 200 Kčs, to odpovídá dnešním 8 344 korun. A co pánové? Je libo svetr na zimu? Cena klasického svetru byla 188 Kčs, to se rovná současným 1 316 korun. Pěkně drahá garderoba! Co myslíte?

Chcete nakoupit na nedělní oběd? Mléko, chleba a pivo pro manžela? Mléko jste mohli dříve pořídit levněji! Dříve stálo 2 Kčs, což je v přepočtu na dnešní peníze zhruba 14 Kč. Před rokem 1989 stál chleba 2 Kčs, to odpovídá nynějším třiceti korunám. Ta Šumava se tenkrát pěkně prodražila, nemyslíte?

Kolik stála tehdy elektronika? Barevná televize se objevila na pultech v roce 1982 a tehdy stála 4 410 Kčs. V dnešní době by vás v přepočtu vyšla na neuvěřitelných 79 840 Kč. Dámy, toužily jste po novém vysavači značky Eta? Za socialismu se dal pořídit za rovných 770 Kčs, tedy v přepočtu za současných 7 000 korun.

Opravdu jsme se měli před sametovou revolucí lépe? Pamatujete, kolik stálo mléko, chleba nebo vejce?