Istanbul je velmi frekventovaná metropole, která je oblíbeným cílem zejména turistů. Pracovně tam jezdí ale i Češi, kteří naštěstí mezi oběťmi nebyli. Pár z nich ale smrti uniklo opravdu o fous. Třeba česká advokátka Klára Samková, která ještě nedávno v Poslanecké sněmovně islám kritizovala, a turecký velvyslanec její slova nerozdýchal a odešel ze sálu.

„Děkuji všem, kdo o mne projevili starost, a hlásím, že jsem doma a (doufejme) v bezpečí. Z istanbulského letiště jsem vzlétala asi tři hodiny před tím, než to tam bouchlo… Snažím se nepřikládat si takovou důležitost, abych říkala, že to bylo kvůli mně a soudruzi jen nezvládli načasování… V každém případě je mi velmi zle z toho, že z těch 37 lidí, kteří jsou mrtví a mnozí další jsou zranění, jsem asi hodně zahlédla – prostě prošla jen tak kolem… S některými z nich jsem asi seděla ve Starbucksu a povídala si, s některými jsem byla docela s velkou pravděpodobností na obědě… Tak hlavně, hlavně nezapomeňte: islám je náboženství míru,“ napsala na Facebook Samková a přiložila fotografii palubní jízdenky.

Další, kdo se pohyboval před útokem na letišti v Istanbulu, byla novinářka Markéta Kutilová. Jedna z dvou Češek, které jezdí k hranicím Islámského státu, aby monitorovaly tamní život. „Přátelé, díky za starost. Vrátila jsem se z Turecka už včera večer. Atentáty na istanbulském letišti Atatürk mě tak minuly přesně o den… Znovu důvod k tomu, aby si člověk vážil každého dne života, obzvláště v dnešní době… Dopad těchto atentátů bude asi děsivý na tureckou ekonomiku. Už teď tam mají o 60 % méně turistů než jindy… A co na to Erdogan, jehož popularita závisí z velké části na ekonomickém růstu?“ napsala na Facebook.

Vlastní smrt přežil i Čech Lubor Černohlávek se svým kamarádem, kteří si před útokem dávali na letišti pivo. „Dali jsme si se Šimonem při návratu z Gruzie pivo na letišti v Istanbulu… A odletěli domů… To bylo těsné,“ napsal na Facebook Lubor a přiložil fotografii svého kamaráda.