Kam pozvat ženu na první rande? Otázka, která trápí balvany i zkušené lovce od dob, kdy je společensky nepřijatelné rozdat si to na ulici s náhodnou kolemjdoucí. To, jak chlap naplánuje první schůzku, je pro mě extrémně důležité.

Poznám podle toho, kolik má zkušeností, kolik má peněz a hlavně jestli chce být sám sebou. Neočekávám nic originálního, třebaže párkrát v životě už jsem byla mile překvapena. Jako nejbezpečnější doporučuji všem sympatickou kavárnu, kde neřve z rádia Nafrněná. Největším rizikem je naopak restaurace, a proto jsem se rozhodla pro všechny blbečky sepsat pár rad, které jim pomohou namířit si to po zaplacení účtu za večeři rovnou do ložnice.

Člověk nemusí být zrovna Zdeněk Pohlreich (58), aby věděl, že gastronomie končí za Prahou. V hlavním městě bych napočítala tak 10 až 15 restaurací (rezervace předem nutná), kam má smysl ženu pozvat. Jsou ideální kombinací dobrého jídla, skvělé obsluhy a intimní atmosféry. Vše ostatní jsou pytlíkárny, vietnamské krcálky, hipsterská bistra a parodie na americké burgery.

Blbeček by měl budoucí milenku pozvat tam, kde to alespoň trošku zná. Je fakt trapas, když se ztratí hned u vstupu a omylem otevře dveře do skladu. Pozor, luxusnější rozhodně neznamená lepší, s čímž je ostatně spojeno i další doporučení.

Ještě před objednáním musí blbeček vědět, co ženě doporučit. Neumí-li správně vyslovit a popsat polovinu jídel z menu, pravděpodobně je restaurace nad jeho ekonomické i společenské síly. Já takhle nápadníky testuji na foie gras a nestačím se divit tomu, co to podle některých gurmánů vlastně je. A co si objednat? Pipiny přežijou na salátu, já si dávám to nejdražší a chlapům doporučuji něco, co umějí sežrat bez toho, aby u toho omáčkou zakydali celý stůl. Protože nechcete rande ukončit po půl hodině, dejte si i předkrm. Něco sladkého s kafem objednávejte až po posledním soustu hlavního chodu.

Na obsluhu se zásadně nepíská a ani s kozatou servírkou se neflirtuje. Přinesený pokrm konzumujeme kultivovaně a tak, jak se patří. Zažila jsem mlaskající, přežvykující, chroupající, krkající a hlasitě polykající prasata, která si sushi napichovala na vidličku. Na první pohled se o takové zoufalce nejednalo, ale jedno společné jídlo odhalí víc, než si většina mužů dokáže připustit. Hlasité mlaskání je pro nás ženy i po letech vztahu důvodem k rozchodu.

Pokud je jídlo špatně uvařeno, správný chlap se nebojí na to obsluhu upozornit. Musí to však udělat sebevědomě, slušně a dřív, než spořádá půlku talíře. Blbeček si v žádném případě nesmí hrát na experta. Reklamovat může jen to, čím je si 100% jistý. Polévka gazpacho má být studená a pomlouvat žvanec bez další akce je zbytečné. Vrcholem buranství je nechávat si zavolat ke stolu šéfkuchaře, případně se dožadovat čísla na majitele. Vše lze v lepším podniku vyřešit s obsluhou.

Placení je pro první rande stejně krizovým bodem jako start raketoplánu pro inženýra z NASA. I pokud vše probíhalo zcela v pořádku, může účtenka položená na stůl vše solidně pohnojit. Opět upozorňuji na důležitost výběru restaurace. V těch lepších si obsluha nedovolí zeptat na to, zdali pár platí společně. Účet automaticky přistává před mužem tak, aby žena výslednou částku neviděla. V luxusních podnicích nejsou ceny uvedené ani v menu, ze kterého si vybírá něžné pohlaví. Baví mě sledovat výraz nápadníka, když se poprvé podívá na to, kolik má zacvakat. Nadzvednuté obočí a údiv opět značí, že do tohoto podniku nepatří.

Samostatnou kapitolou je spropitné. Zažila jsem různé borce. Někteří s úsměvem na rtech pokládali na stůl pětikorunu, další při účtu 1927 Kč platili 2119 Kč. Naučte se rychle vypočítat 5 až 10 % dle spokojenosti a vše nějak hezky zaokrouhlete. Při platbě kartou by měl blbeček dýško buď předem nahlásit, nebo mít v kapse menší hotovost, aby z jeho štědrosti měla něco také obsluha. Zakázané je nechat platit ženu, používat slevové poukazy, stravenky a dárkové karty. Zapůsobíte jedině tak, že vše poctivě a bez výhod zamáznete. Láska něco stojí.

Tak co, není ve výsledku lepší pozvat ženu na rande někam na procházku? Nebo do zmíněné kavárničky? Restauraci bych i přes vysokou popularitu romantických večeří doporučila pouze zkušenějším. Průměrný blbeček může pokazit až moc věcí naráz. Jsem ráda, že jsem opět mohla něco udělat pro kvalitu seznamování v ČR, a jako vždy mi nemusíte děkovat.