Karel Čapek, český spisovatel, ale hlavně největší kosmopolita, opět vstupuje se svými nadčasovými a utopistickými představami do našich reálných životů. Jeho roboti zaplaví pražské Forum Karlín již v létě!

Je tomu 125 let, kdy se Čapek narodil, a přesně 75, co napsal legendární dílo R.U.R. Světlo světa první řádky robotické apokalypsy spatřily již v roce 1920, nicméně v podobě hudební budou představeny na světové premiéře až v roce 2015, a to přímo v Praze. Není divu, že právě Rosummovi univerzální roboti – R.U.R bylo dílo, které právě Čapka vyneslo za hranice mateřské země do celého světa. Neptáme se proč, ale kdy. Odpověď zní teď. Teď, kdy právě robotika hýbe světem, právě teď, kdy hudební skladatel opery ucítil symbiózu s textem přes 100 let starým.

Právě Jan Jirásek, hudební skladatel, vdechl řádkům libreta život a přetransformoval jej do úžasné hudby, kterou budete moci ocenit ze zlatých úst operní zpěvačky Adriany Kučerové či Štefana Kocána. Že je to stále málo, abyste se v horkém letním červenci vydali za obohacující kulturou? A co když vám řekneme, že hlavní scénografkou je Vita Tzykun, která má na svém kontě např. extravagantní koncertní šňůru popové zpěvačky Lady Gaga?

Na světovou premiéru opery R.U.R. aneb Roboti podle Čapka se můžete těšit 23. července v unikátním multifunkčním prostoru ve Forum Karlín. V České republice budete mít možnost zhlédnout moderní operu s přesahem do dalších žánrů včetně jazzu a rocku celkem čtyřikrát a poznat tak velkého Čapka skrze moderní operu velkých jmen.