Finálový večer letošního ročníku jste si rozhodně neměli nechat ujít, protože padaly rekordy, jaké se nevidí.

Vyhrál film Cesta ven, který je sice vynikající, ale viděli ho jen režisér, střihač, kameraman a hosté premiéry. Tradičně strašně veřejnoprávní a tedy k uzoufání nudná moderátorka Lucie Výborná ve „spolupráci“ s „dramaturgií a režií“ přetáhla délku přímého přenosu o skoro tři čtvrtě hodiny, což je u podobného formátu sice živě vysílené show, která má ale pevný scénář, unikát v evropském kontextu.

Vrcholem bylo navíc překvápko, které eXtra.cz ohlásilo investigativně dopředu, a to „dvojník“ Jima Carreyho v rámci „fóru“, který jednak nepochopil ani jeden člověk v sále či u televize a o kterém zpracovává redakce zákulisní informace, ke kterým musíme nejdříve nechat televizi i pořadatele vyjádřit, protože jinak by to od nás byla poprava a hlavně, nemůžeme jim uvěřit. Týkají se zejména honoráře dvojníka a člověka, který pro Českou televizi celou věc exkluzivně na zakázku vymyslel.

Co se společenského dění týče, vše se točilo okolo rakoviny Jiřího Bartošky, poprsí manželky Ondřeje Vetchého a asi největší hvězdy, která se objevila neočekávaná a pořadatelé z ní nebyli nadšení – Ornelly Koktové, jejíž průnik na akci je zralý na řešení na nejbližším jednání Rady České televize.

Vítěze měl ten večer vlastně jen dva. Supertajný film Cesta ven o integraci Romů pobral sedm Českých lvů, byť ho v kinech vidělo jen čtyři tisíce diváků a poprvé o něm slyšela i většina hostů v sále. A pak určitě Dejvické divadlo, které si z akce udělalo krádež, jinak se unikátní triumf všech tří jeho herců za film Díra u Hanušovic nazvat nedá (mužský herecký výkon v hlavní roli – Ivan Trojan, mužský herecký výkon ve vedlejší roli – Jaroslav Plesl a ženský herecký výkon ve vedlejší roli – Lenka Krobotová.

Hodně sklesle naopak působila výprava reprezentující film Fair Play, která si myslela řádově na tři až pět Lvů, ale snímek nevyhrál ani jednoho.

Kdo vyhrál, byl naopak jednoznačně ten, kdo v televizi koukal na cokoli jiného, protože kdo tohle viděl, ten se díval naposledy.