Je s podivem, že orangutaní samička byla týraná zrovna v západním Borneu ve vesnici Tempurkan, tamější obyvatelé totiž vědí, že tato zvířata jsou ohroženým druhem. Když ale nedaleko vesnice hledala potravu, odchytlo ji šest obyvatel vesnice. Ti ji přivlekli jako svou zábavu.

Orangutana uvázali na lano, a dokonce mu postavili uprostřed vesnice sloup, aby na něm předváděl nějaké kousky. Nechali zvíře bez vody a jídla a bavili se nejen tím, jak zvíře trpí, ale nutili ho, aby sloužil jako hračka dětem i dospělým.

Když už ale jednomu z nich přišlo konání svých spoluobčanů přes čáru, zavolal na pomoc ochránce zvířat. Na západní Borneo se tak vypravili lidé z britské organizace pro záchranu zvířat. Nebohého orangutana osvobodili, ošetřili a odvezli do stanice, kde se o něj postarají, dokud se nebude moct vrátit zpět do divočiny.

Vesničany čeká vyšetřování. Jejich chování bylo posouzeno jako týrání zvířat, ale nejspíš se jim nic hrozného nestane. To samička naopak bude mít na lidi památku do konce života.