Proroctví, které je vtloukáno do hlav islamistických bojovníků, rozebírá v nové knize Apokalypsa Islámského státu odborník na mezinárodní vztahy Will McCants. Ke konečnému souboji se Západem má dojít v syrském městě Dabiq, které už delší dobu hrůzný režim ovládá.

Dle McCantsova názoru vedení Islámského státu umně využívá ty části koránu, které se jim hodí, a naopak ignoruje ty, které by podrývaly jejich autoritu.

Příkladem ukázkové ignorace je například proroctví o Antikristovi, který se má zjevit v prázdném území mezi Sýrií a Irákem. Není asi potřeba říkat, kde Islámský stát vznikl. Tuhle předpověď vedení islamistů naprosto pomíjí, a to i přesto, že patří do souboru proroctví, kterým údajně bezmezně věří.

Právě Ježíš a Antikrist mají v islámských předpovědích důležité místo. Korán totiž Ježíše vykresluje jako Božího posla a jeho následovníky jako ty, kteří jsou „nejlaskavější k těm, kteří uvěřili“.

Příchod Ježíše je stejně jako v bibli chápán coby předzvěst soudného dne. Dle jiného proroctví to bude právě Kristus, který povede muslimy ve válce proti Židům. Ti mají bojovat ve jménu Antikrista.

Kniha Willa McCantse je tak dalším názorným důkazem toho, na jak chatrných základech je vystavěna propaganda Islámského státu. Jeho vedení sice věří v proroctví o souboji se Západem, ale stejně důležitou předpověď o Ježíši jako vůdci muslimů pomíjí. Jak by také mohl nepomíjet vzhledem k tomu, co křesťanům a konkrétně komunitě jezídů islamisté provádějí.