Na dražbu safari klubu v americkém Dallasu neměl přístup nikdo zvenčí, dovnitř mohli jen členové a pořadatelé. A proč taková bezpečnostní opatření? V kubu se totiž ten večer dražilo právo na zastřelení ohroženého nosorožce dvourohého, jinak taky známého pod názvem nosorožec černý.

Konečná suma se pohybuje někde kolem sedmi milionů korun a vítěz si brzy zaletí do srdce Afriky s povolením odstřelit neplodného samce. Zatímco ochránci zvířat jsou vzteky bez sebe, pořadatelé dražby jen překvapeně krčí rameny.

Peníze z dražby budou věnovány na boj s pytláky a samec, jehož smrt stojí sedm milionů korun, je pro stádo stejně neužitečný, neboť je neplodný a v jistých případech může být agresivní, útočit na samice a mláďata.

Jenže ne všechny peníze strážcům afrických parků voní. Když se svým zabitým lvem chlubila televizní moderátorka Melissa Bachman, která má lov jako koníček, zlobila se nejen veřejnost, ale i rangeři, kteří vědí, že část peněz, jenž za mrtvého lva zaplatila, půjde také na boj s pytláky. Jenže to není nic jiného než vytloukání klínu klínem.

Stejný názor má také předseda organizace Humane Society, který se k podivné dražbě vyjádřil. Podle něj se ohrožené druhy nemají oceňovat určitou částkou, jinak je to cesta do pekel.