Abyste ve svém těle navodili ketózu, musíte ze své stravy vyhodit klasické cukry a sacharidy snížit na minimum. Zapomeňte na sladké, ale také na brambory, rýži a těstoviny. Ty totiž nahradí ideálně bílá a zelená zelenina. Co naopak tělu musíte dopřát, jsou kvalitní bílkoviny v podobě bílého masa nebo ryb.

Tělo si chvíli bude zvykat a možná se budete cítit trochu unavení, ale po několika dnech přijde pocit euforie a lehkosti, a jakmile si zvyknete na to, co jíst a jak, máte vyhráno. Stejně jako u jiných diet je potřeba dodržovat pitný režim. Dejte si klidně tři litry vody denně. Přestože vás rady typu pravidelných a střídmých porcí rozčilují, věřte, že mají co do sebe a u hubnutí na principu ketózy je třeba je dodržovat obzvlášť pečlivě, abyste se necítili hladoví.

Ketóza ve vašem těle nastane, jakmile tělo spotřebuje vlastní zásobu sacharidů. Pak tělo začne spalovat vlastní tukové zásoby. „Úbytek váhy je velmi individuální, ale průměrně se hubne 1–3 kila za týden,” řekla Nikol Hložková, nutriční terapeutka dietního programu It’s my life!

V těle se během ketózy vytvářejí ketony a to je důkaz, že spalujete tuky. Jednoduše si tento stav zjistíte zakoupením keto proužků, které se běžně prodávají v lékárně. Ketóza rozhodně není pro tělo nebezpečná, naopak je přirozená. Trvale v ketóze byli i pravěcí lidé nebo Inuité, kteří se stravují jen podle starých zvyků a tradic. Ketóza se navíc využívá i u lidí nemocných epilepsií, kde má velmi příznivé účinky.

Pojem ketóza si nejen laici, ale i někteří odborníci pletou se slovem ketoacidóza. To je stav, který vzniká pouze u diabetiků I. typu a je pro ně velmi nebezpečný. Může se objevit u diabetiků, kteří si neaplikují předepsané množství inzulinu a v jejich těle dochází ke vzniku vysokých koncentrací ketolátek.

U diet je běžné, že je zakázáno pít alkohol. Ten nejenže obsahuje spoustu kalorií, ale při ketóze, která probíhá v játrech, ji nabourává, protože se v tomto orgánu odbourává. Jestli jste se rozhodli, že do ketózy jdete, nezapomeňte si uvědomit, jak je na tom váš zdravotní stav, a pokud máte pochybnosti, zkonzultujte jej se svým lékařem. Ideální je, pokud budete hubnout pod dohledem výživového terapeuta, s nímž se můžete během shazování kil radit a dosáhnout tak své vysněné váhy.