Stylové ženy jsme si pro letošek zvolili, samozřejmě mohla vyhrát ta, která má vytříbený vkus a je skromnost sama, veřejností oblíbená a vždycky dobře naladěná. Ale volit stylového muže? To ne, pánský styl je trochu jednotvárný. Tak jsme se prostě rozhodli, že se podíváme po těch, o kterých se letos hodně mluvilo a psalo a kdo má za sebou něco, čím oslovil širokou veřejnost.

Prostě muž roku. Chlap. Bez bázně a hany, někdo, kdo umí a umí dobře. Kdo bude podle nás mužem roku? A je to vůbec překvapení?

5. Ylvis

Není to jeden muž, ale rovnu dva. Jsou to bratři z Bergenu, Vegard a Bård Ylvisåkerovi, kteří se od roku 2000 ukazují v norské televizi a tam mají svou talkshow. Jsou to komici, herci, muzikanti a hlavně zpěváci. Ve svých klipech zpívají třeba o vagíně, o vířivce, o Stonehenge, prostě o všemožných blbostech, a přitom je to neuvěřitelně vtipné. Vypadají dobře, mají styl a tento rok udělali neskutečnou díru do světa, rovnou vyvolali zemětřesení. Zná je celý svět. Vznikají hordy fanklubů, všichni se kvůli nim chtějí stěhovat do Norska nebo se norsky aspoň učit. Jejich talent je nezpochybnitelný. Výsledek – rozhoupali světové povědomí o norské komediální scéně, jejich hity trhají rekordy, zvou je do nejlepších show, Amerika z nich šílí, Evropa ještě víc. Ještě nikdo nikdy nevyvolal takovou horečku. Ani jihokorejský zpěvák PSY ne.

4. Zdeněk Macura

Když něco dělat blbě, tak pořádně, to by mělo být heslo Zdeňka Macury. Samospasitel žen, král ondulace a skvrn v rozkroku na bílém obleku, únosce Ivety Bartošové a neúnavný dopisovatel do všech redakcí, kam posílá své osmi set stránkové slohovky. Muž s patetickou potřebou pozornosti, vláčen médii i Josefem Rychtářem po zemi. Komická postava stranou českého šoubyznysu, která do něj vždy hrdě vstoupí, vědoma si své pravdy, vším otřese a všechno převrátí a zase hrdě středem odejde, nikdy nesražen na kolena. Výsledek – už neplatí, že český rybníček by umřel bez Ivety Bartošové, umřel by bez Zdeňka Macury.

3. Papež František

Ano, i my musíme podlehnout té podivné nemoci zvané obliba papeže. Dosud to byl vždy někdo na hony vzdálený realitě, někdo, z něhož je vidět jen obrovský čepec, kadidelnice a hlava v papamobilu. Pak přišel do Vatikánu Argentinec jménem Jorge Mario Bergoglio (77) a lidé zase začínají objevovat kouzlo morální autority. A to ani sami nemusí být věřící. Papež je veselý, je duchem mladý, sjíždí moderní technologie, dělá si selfie s mladými obdivovatelkami, úřad obstarává sám a hlavně – chodí pěšky po ulici. Neskutečná maličkost, kterou všichni oceňují, nebojí se totiž lidí, nehroutí se, že na něj někdo spáchá atentát, snad na to ani nemyslí a hlavně – kdo by chtěl takovému příjemnému a chytrému muži něco udělat? Výsledek – katolická církev prochází reformami, přibližuje se lidem a stává se otevřenější a hlavně skromnější.

2. Pharrell Williams

Muž, jeho jméno možná neznáte, ale měli byste. Je to ten pán, co je vždycky někde v pozadí, ale přitom bez něj by nevznikaly ty největší hity. A letos má na kontě rovnou dva. Pharrell je zpěvák a hlavně producent, díky němu tento rok posloucháme do omrzení dva songy. Blurred Lines, kde zpívá spolu s Robinem Thickem, a Get Lucky od skupiny Daft Punk, kterému propůjčil svůj hlas. Pharrell je šedá eminence hudební scény, je zárukou, že s ním vždycky vyhrajete a dostanete se až úplně nejvýš… Výsledek – udělá z vás hvězdu, protože ví, jak na to. Sám nepotřebuje pozornost.

1. Princ Harry

Ale né, další člen britské královské rodiny? Copak vám nestačilo, že Kate jste zvolili nejstylovější ženou roku? Nestačilo, odpovídáme. Kdo jiný by mohl být opravdu mužem než hrdina Harry? Veterán z války, pilot záchranného vrtulníku, štědrý ochránce potřebných a zraněných z války a nyní i dobyvatel Jižního pólu, kam se vydal v rámci charitativní akce? Jeho matka zasvětila pomoci život, on v jejím odkazu pokračuje. Víc lidí na světě jako on a svět by byl hned lepší. A to nejen proto, že se na něj hezky kouká. Výsledek – obyčejný kluk, který občas vyvádí a levou zadní u toho dělá hrdinské skutky a tváří se, že je to vlastně samozřejmost. Mění jaksi mimochodem svět k lepšímu.