Jsou to už více než tři roky, co ztroskotala výletní loď Costa Concordia. Neštěstí si vyžádalo 32 obětí a před soudem kvůli tomu stanul na začátku letošního roku kapitán Francesco Schettino. Dostal 16 let v base, pětiletý zákaz velet lodi a doživotní zákaz výkonu veřejné funkce.

Trest si ale zatím neodpykává, protože podle italských zákonů do vězení nepůjde, dokud se nezavrší všechna odvolací řízení. Ta se ovšem mohou protáhnout i na několik let, takže zatímco odpovědné úřady vymýšlejí, jak nejrychleji poslat arogantního Schettina za katr, kapitán na tragédii rejžuje.

Svoje sliby splnil a skutečně vydal knihu jeho zpovědi a pohledu na celou katastrofu. V knize rekapituluje, co se v lednu 2012 stalo, a odmítá, že by riskantním manévrem nehodu způsobil. Vysvětluje i roli svojí údajné milenky, která byla v době havárie na kapitánském můstku a spekulovalo se, jestli na smrti 32 lidí neměla podíl i ona.

Kapitán si připadá jako obětní beránek a chudáček, který všechno odnesl sám. Na popularitě mu nepřidává ani fakt, že potápějící loď opustil mezi prvními, ačkoli jako kapitán má být tím posledním, kdo z paluby odejde.