Podle posledních informací zatím nebyl během puče zraněn ani jeden Čech. Nicméně je lepší situaci nepodceňovat a dbát bezpečnostních opatření.

1. Nevycházet

Ministerstvo zahraničí doporučuje občanům České republiky, kteří se nacházejí na území celého Turecka, NEVYCHÁZET ven ze svých domovů, hotelů či resortů.

2. Kontakt

Jste-li v Turecku a potřebujete pomoc, volejte sem: 0090 532 375 13 87. Pro komunikaci s konzulárním úřadem je mobilní spojení na konzulku 0090 532 244 45 26.

3. Nejezdit

Pokud máte v nejbližších dnech naplánovanou dovolenou v Turecku, tak ji ministerstvo radí zrušit a vyhnout se tak případnému nebezpečí.

4. Registrace

Na stránkách ministerstva je k dispozici informační služba DROZD. Stačí se zaregistrovat, vyplnit dotazník s cílovou destinací a pravidelně budete dostávat o dané zemi informace. Můžete se registrovat před pobytem v jakékoliv zemi, nejen v Turecku. Odkaz na stránky najdete ZDE.

Nesmíme ale celou zemi házet do jednoho pytle. Turecko je rozsáhlé a panují velké rozdíly v tom, co se děje ve velkých městech, resortech a na venkově.

Všechny dosavadní konflikty se udály ve velkých městech. Vře to hlavně v Istanbulu a Ankaře. Největší města se stávají baštou pro teroristy a došlo tam k několika útokům. Naposledy se dva útočníci odpálili v istanbulském letišti. Naproti tomu je chudý a poměrně nevzdělaný venkov, kde lidé pomalu nemají ani ponětí o tom, co se v zemi děje.

Turismu nejvíce vydělávají resorty, které si zatím Turecko chrání hodně dobře. Přímo na turisty zatím nebyl žádný útok, ale kvůli politické situaci přestanou do země brzy jezdit davy turistů. Zatím to vypadá, že Turecko čeká stejný scénář jako Egypt. Luxusní hotely za nízkou cenu, ale bez klientů. Města duchů. Že Turecko navíc sousedí se Sýrií, kde několik let zuří válka a zemi drancuje Islámský stát, mu také moc nenahrává.