Dnešní doba je o penězích. Je to smutné, ale je to tak. Kdo je nemá, nemůže svůj život prožívat naplno a dopřávat si, po čem touží. Navíc se dnes platí už opravdu za vše, a tak je téměř nemožné prožít den, kdy nezaplatíme ani korunu. Přestože tvrdě pracujeme, je dobré dopřát si občas odměnu v podobě nové kabelky, návštěvy kadeřníka nebo oddychu u moře. Kde ovšem na tyto radovánky v už tak dost napěchovaném rozpočtu vzít? Je tu 10 rad, které vám pomůžou ušetřit spoustu peněz.

1. Vytvořte si rezervu

Jakmile se dostanete z dluhů, pokuste se vytvořit si finanční rezervu ve výši 3–6 násobku vašeho měsíčního platu. Dodá vám to pocit jistoty a bezpečí a nebudete pociťovat takový tlak ve vypjatých situacích.

2. Vytvořte si rozpočet

Stanovte si a utvořte si měsíční plán vašich příjmů a výdajů. Pokud získáte kontrolu nad tím, co a proč platíte, budou se vám lépe dostávat finance do spořícího režimu. Jde o naprosto základní stavební jednotku při vaší cestě za šetřením.

3. Plaťte v hotovosti

Peníze se utrácejí snadněji, pokud jen přikládáte platební kartu k terminálu, navíc po chvíli ztratíte přehled a kontrolu nad tím, kolik jste už utratili. Proto se vždy snažte platit v hotovosti.

4. Jezděte MHD

Zjistěte si jízdní řády vlaků, autobusů nebo tramvají. S ohledem na vysoké ceny benzínu a nafty můžete ušetřit skutečně velké částky.

5. Naučte se říkat ne

Je sice lákavé koupit kalhoty s 20% slevou, ovšem v režimu šetření není vhodné kupovat nic, co není nezbytně nutné. Proto se vyhněte rádoby lákavým nabídkám a odolejte. Pár měsíců to ve svých starých džínách ještě vydržíte.

6. Nakupujte se seznamem

Znáte ty momenty, kdy přijdete do obchodu a v tu ránu zapomínáte, co jste potřebovala a nakupujete naprosto nesystematicky a nelogicky. Nákupní seznam vám v tom opravdu hodně pomůže a povede vás. Další dobrou radou je nechodit na nákup hladový, pak nám přijde, že musíme koupit prakticky vše.

7. Omezte stravování v restauracích

Není nad domácí stravu, a tak se na chvilku uskromněte a stravujte se pouze doma. Pokud totiž navaříte na několik dní dopředu ušetříte opravdu spoustu peněz.

8. Dívejte se po slevách

Pokud potřebujete nutně něco koupit, přemýšlejte nad tím, jak můžete na věci ušetřit. Proto projeďte různé slevové portály, obejděte pár obchodů a uvidíte, že požadovanou věc najdete za dobrou cenu.

9. Není nad prasátko

Založte si doma kasičku a do ní vhazujte všechny drobné, které máte. Přijít denně o pár korun vás nezabije a uvidíte, kolik peněz se v prasátku nastřádá.

10. Plánujte dopředu

Snažte se naučit předvídat určité situace a plánujte dopředu. Pokud potřebujete něco koupit, dá se to vypozorovat dost často měsíce dopředu, a tak si můžete na věc ušetřit. Není nic horšího než nečekané výdaje.