Už jste letos oprášili kolo z garáže?

Než na něj nasednete, dobře si ho prohlédněte…

1) Známá feministka a reformátorka Susan B. Anthony nazvala kolo „mašinou svobody“, protože podle ní má vliv na emancipaci žen. Na světě je totiž mnoho žen, které nemohou řídit auto, ale skoro všechny se naučí jezdit na kole.

2) Za vynálezce jízdního kola bývá považován Karel Friedrich von Drais ze Sauerbronnu v Bádensku, ale neustále se vedou spory o jeho prvenství.

3) V průběhu 2. světové války dobyli Japonci většinu Malajsie na kolech.

4) Roku 1890 byla vznesena vážná diskuze na téma vzrušivosti žen při pohybu na jízdním kole. Dámská kola se proto začala vyrábět s mnohem menším sedlem a bez polstrování. Vysoká řídítka a nízko posazené sedlo měly snížit riziko vzrušení.

5) Kola se kradla, kradou a krást budou. Policie v Massachusetts udělala experiment a poblíž městského stojanu na kola umístila dvě vystřihovánky papírových policistů. Krádeže rázem klesly o 70 %.

6) Roku 1954 se jistý patnáctiletý puberťák místo do školy vypravil z D. C. za svou babičkou do Atlanty a za necelý týden ujel 700 mil jen proto, že měl strašnou chuť na babiččino smažené kuře.

7) V Amsterodamu se každý rok vytáhne z kanálů až 12 000 jízdních kol!

8) Nejrychlejší kolo na světě bylo vyrobeno na zakázku za milion liber. Výroba trvala 4 roky a teoreticky dosažitelná maximální rychlost byla stanovena na neuvěřitelných 250 km/h.

9) Cyklistický „race“ napříč Amerikou je o 700 mil delší než Tour De France a nemá žádné fáze. V praxi to znamená, že soutěžící ujedou 3 000 mil a sotva kdy se zastaví.