Je to inspirace i pro ostatní země? Jihoamerický stát Uruguay schválil jako první stát na světě legalizaci marihuany. V Montevideu s velkou převahou schválil zákon tamní senát a obyvatelé budou moci od jara nového roku beztrestně užívat tuto lehkou drogu.

Zákon má ale samozřejmě určitá omezení. Obyvatelé si mohou vypěstovat jen šest rostlin za rok, což je necelých 500 gramů marihuany, v lékárně si ji budou moci kupovat jen občané, kteří budou mít speciální registrační licenci.

Vláda je také povinna zřídit kontrolní agenturu, která bude monitorovat nejen nákup a prodej drogy, ale bude i řídit její cenu. Celá tahle legalizace je důsledkem toho, že v jihoamerických zemích je i přes legislativní zákaz trh s drogami víceméně tolerován a nejsou prostředky na jeho potírání, navíc jej ovládají zločinecké organizace.

„Darovali jsme tento trh pašerákům drog a to je ještě ničivější než droga samotná, protože rozkládá celou společnost,“ řekl uruguayský prezident, jehož slova přinesl portál ČT24. Ostatní země budou vyčkávat, jak se uruguayský model osvědčí, a v případě úspěchu by se u něj měly inspirovat.