V zoo v Manau v Brazílii, kterou spravuje armáda, se slavnostně předávala štafeta olympijské pochodně. U ceremoniálu byla přítomna také samice jaguára Juma, která ležela na zemi a byla přivázaná řetězem. Jenže se pak stalo velké neštěstí.

Chovatelům se totiž utrhla ze řetězu a utekla. Nakonec dokonce napadla veterináře. Zaútočila i na vojáka, který ji chtěl odchytit. Veterináři zkoušeli uspávací střely, ale marně. Jumu tedy zastřelili.

„Juma byla hodná a mírná. Byla zvyklá na lidi ve středisku,“ napsala armáda v prohlášení vydaném k incidentu. „Udělali jsme chybu, když jsme dovolili, aby byla olympijská pochodeň, symbol míru a jednoty mezi národy, postavena vedle divokého zvířete v řetězech. Tato scéna odporuje našemu přesvědčení i našim hodnotám. Mrzí nás, jak to dopadlo, a zaručujeme, že na hrách v Riu se takové situace opakovat nebudou,“ oznámil organizační olympijský výbor na Facebooku.

Organizace Lidé pro etické zacházení se zvířaty (PETA) nechápe, proč bylo na takové akci divoké zvíře. Označili to za týrání zvířat. Smrt samice tak byla úplně zbytečná. „Kdy se poučíme? Divoká zvířata držená v zajetí a nucená dělat věci, kterých se bojí, jsou pro ně bolestivé nebo nepřirozené, jsou to tikající bomby,“ řekla ředitelka organizace Brittany Peet.