Podle odhadů trpí chlamydiemi každý desátý obyvatel či obyvatelka České republiky a podle světové zdravotnické organizace WHO chytí chlamydie víc než devadesát milionů lidí.

Přesto je u nás jejich problematika stále poměrně dost bagatelizována.

Pokud jste si přes léto užili nezávazného sexu a vykašlali jste se při tom na ochranu, pak vězte, že kapavka ani aids nejsou jedinými hrozbami.

Tohle je 8 věcí, které byste měli vědět o chlamydiové infekci.

1. Infekce, kterou vyvolávají chlamydie, se stala v posledních dvaceti letech nejrozšířenější sexuálně přenosnou chorobou osob ve věku od dvaceti do čtyřiceti let. Její zákeřnost spočívá především v tom, že nemá výrazné příznaky.

2. Asi 50 % žen a 80 % mužů nepozoruje vůbec žádné příznaky. U žen se může vyskytnout bolest v podbřišku, bolest při pohlavním styku a při močení. U mužů bezbarvý výtok a svědění.

3. Stoprocentní jistotu, že se nenakazíte, vám ale bohužel neposkytuje ani skutečnost, že se vyhýbáte rizikovým sexuálním zážitkům. K nákaze totiž může v některých případech dojít i například otřením se kontaminovaným ručníkem, do kterého se nejprve utřela nakažená osoba, v bazénu či na toaletě.

4. Chlamydie milují vlhké a teplé prostředí, které potřebují k tomu, aby mohly vůbec přežít. Jakmile se do něj dostanou, začnou se raketovou rychlostí množit.

5. Nákazu lze odhalit už po sedmi dnech. Lékař obvykle odebere vzorek výtěrem z děložního krčku ženy, u mužů z močové trubice. Infekci je možné určit i z krve nebo metodou DNA.

6. Hlavním lékem proti chlamydiím jsou antibiotika. Musí být jimi léčeni oba partneři, aby se zabránilo „pingpongovému efektu“ opakovaného vzájemného přenosu onemocnění.

7. Jakmile se do toho chlamydie pustí, můžete se „těšit“ na zánět močové trubice, zánět nadvarlat či prostaty. Pokud se nakazíte při análním sexu, infikovaný je i konečník. Mimořádně nebezpečná je varianta, kdy si vlhkým prstem přenesete chlamydie do očí.

8. I když přetrvává infekce několik let v latentní formě, endotoxiny chlamydií dráždí nervy a způsobují množství zdravotních problémů, které si vůbec nemusíte spojovat s jednou příčinou, jako jsou například záněty žil, onemocnění srdce či záněty okostice.