Harrison Ford (72) se včera ve svém malém letadle zřítil na golfové hřiště u Venice a první zprávy o jeho zdravotním stavu nebyly veselé. Podle svědků byl po nehodě sice při vědomí, ale utrpěl poranění hlavy a mluvilo se i o poranění čelního mozkového laloku.

Nebezpečí tohoto zranění tkví v tom, že člověk je po ráně do hlavy, která lalok poškodila, zdánlivě v pořádku, dokáže mluvit a chodit bez potíží a orientuje se v situaci, po chvíli ale, a to může být až i po několika hodinách, upadne do kómatu a někdy to bohužel skončí i smrtí.

Ostatně ani celebritám se zranění předního mozkového laloku nevyhýbá, utrpěl jej moderátor Top Gearu Richard Hammond (45), který se v roce 2006 vyboural v dragsteru Vampire a byl několik týdnů v kómatu, následky si nese dodnes, ale nejsou vidět na první pohled. Změnila se mu totiž osobnost a právě změna osobnosti a chování je jedním z typických příznaků tohoto poranění.

V roce 2009 zasáhla pilota formule 1 Felipeho Massu letící ocelová pružina z vozu Rubense Barrichella, prosekla mu helmu a Felipe s vozem v bezvědomí havaroval, léčba naštěstí trvala jen rok.

Nejhorší konec poranění předního mozkového laloku byl pro herečku Natashu Richardson (†45), manželku irského herce Liama Neesona. Ta spadla na lyžích a uhodila se do hlavy, přesně podle zákonitostí této zákeřnosti se po pádu postavila na nohy a běžně komunikovala, po pár hodinách si ale začala stěžovat na silné bolesti hlavy a nepomohl jí ani urgentní převoz do nemocnice, zemřela druhý den.

Fordův syn Ben ale na svém Twitteru potvrzuje, že jeho otec je v nemocnici v pořádku a je mimo ohrožení života. Podle Bena, který pracuje coby vyhledávaný šéfkuchař, je Harrison Ford jen ošklivě potlučený a je dost silným chlapákem, aby se brzy plně uzdravil. Nezbývá než doufat, že v nemocnici pod stálým dohledem by nikomu tenhle plíživý strašák neunikl.