Někteří lidé věří na existenci geopatogenních (geoanomálních) zón a jejich škodlivost, jiní zase striktně tvrdí, že jde o výmysl, neboť se nedají změřit dostupnými měřicími přístroji.

Už staří Číňané si před výstavbou domu zjišťovali, zda daným územím nevedou negativně působící zóny (nazývali je dračí žíly). Vyhýbali se jim i ve starověkém Římě a Egyptě. K jejich vyloučení využívali zvířata, která vyvedli na pozemek a sledovali, kde začnou odpočívat. Kam si lehla kráva, tady se stavěl dům.

Geopatogenní zóna má být místo zatížené neviditelným zářením, kdy se např. nad podzemními toky vod či v oblasti geologických zlomů vytvářejí negativně působící magnetická pole. Uměle vzniklé zóny jsou pak prostory s vysokou koncentrací elektrosmogu – z počítačů, mobilů, televizorů, mikrovlnek a jiných spotřebičů.

Pobyt v těchto zónách zapříčiňuje nespavost, únavový syndrom, úzkostné stavy, nervozitu, podrážděnost, poruchy koncentrace, paměti a imunity, bolesti hlavy, svalů, kloubů a páteře. Vyvolat může astma, vysoký krevní tlak, srdeční a cévní onemocnění, cukrovku, neplodnost, dokonce i rakovinotvorné bujení.

Rušivá pásma poznají zkušení proutkaři, kteří k tomu používají virgule a kyvadla. Laické měření můžete provést i vy sami, máte-li doma kočku nebo psa. Protože patogenní zóna vydává infrazvuk, pes na ní nemůže spát, připomíná mu to totiž vrčení. Kočka ale reaguje opačným způsobem, když se jí někde líbí, tak přede.

Napomoci vám v hledání dráždivých zón mohou i květiny. Tam, kde schnou a neprospívají, se nachází škodlivé místo. Vyzkoušet můžete i rádio s krátkými vlnami. V místnosti si nalezněte pozici, kde je silný signál, potom celý pokoj s rádiem v ruce postupně projděte. Kde slábne a ztrácí se signál, zde je negativní zóna.

Na geopatogenní zóny jsou senzitivní děti. Poznáte to podle toho, když špatně spí, v noci se opakovaně budí a pláčou, více se potí, na lůžku se neustále otáčejí, snaží se dostat do prostoru, kde se cítí lépe, chtějí k rodičům do postele, bývají často nemocné. V tomto případě svému dítku přesuňte postel jinam.

Rušivé zóny nejdou odstranit, nejlepším řešením je přestěhovat nábytek a dlouhodobě obývaná místa mimo ně. Odstínění zón je poměrně komplikované a není zcela účinné. Pro ochranu zdraví lze využít síly drahých kamenů a minerálů, které mají očistné a léčivé účinky – mj. ametyst, aragonit, křišťál, larimar, šungit.