Přestože drtivá většina světa psy konzumuje, evropské národy, Čechy nevyjímaje, projevují až nekritickou oblibu psů, což se jim příčetnější polovinou obyvatel kontinentu toleruje i s jejich otravnými zvyky, jako je venčení psů venku nebo hysterie okolo silvestrovských petard.

Poukazování na utrpení sluchově mnohem citlivějších psů o silvestrovské noci je neomaleností nejtvrdšího kalibru a klasickou ukázkou toho, jak to dopadá, když je společnost příliš liberální.

Pes nebyl od paleolitu většinou sežrán jen proto, že ještě mohl lovit vydry, případně nebyl ještě dostatečně vykrmen. Oproti tomu patří oheň v lidském společenství k oslavám čehokoli odpradávna, a to vzácně napříč planetou a jednotlivými kulturami.

Po tisíciletí patří oheň ve všech svých podobách k lidem jako základní prostředek přežití a je od počátku věků automatickou součástí projevení radosti nad čímkoli novým nebo vítězným.

Co je proti tomu takový pes, nad kterým většina světa ohrnuje nos, zatímco u nás si milion lidí myslí, že je toto zvíře něco víc než třeba tchoř, případně že je normální ho namísto rozporcování nebo zapojení do práce rozmazlovat, vykrmovat a považte, dokonce jej považovat za člena rodiny, který řadě z nás, ano, je to tak, kompenzuje vztah, který nejsme schopni s jinou lidskou bytostí navázat, případně funguje jako oddalovač dítěte atd.

Nejen že psi a jejich majitelé nemají právo na Silvestra lamentovat nad idioty se zábavní pyrotechnikou, ale podobné projevy by měly být rovnou považovány za nemravné a neomalené a jako takové by se jim mělo dostávat okamžitého odsouzení.

Pokud se to vám nebo vašim psům nelíbí, pak jste pokrytci, kteří si neuvědomují, že tak, jak se v Evropě a Severní Americe má (váš) čokl, se nemá žádný jiný čokl na světě!

Silvestr nesilvestr.

Slyšeli jste slovo boží!