Byl milý, dokonce velmi milý, protože kanadská moderátorka byla hrozně fajn, navíc věděla, že nehovoříme v mém mateřském jazyce.

Ale kladla mi přesně ty otázky, které by si měli pokládat ti, kteří celé té šaškárně s dvojníkem naletěli. Ono totiž vysvětlujte situaci, která by nemohla nastat ani po předávání Lvů v Mongolsku.

Nemám tím na mysli infiltraci cizího člověka do živého televizního vysílání a následný trapas, to by se svět nedivil, stává se to často, ale vysvětlete, jak je možné, že jeho falešnou identitu potvrdí druhý den klíčová NEBULVÁRNÍ média v zemi.

Do lehkých rozpaků mě uvedla moderátorka už dotazem, jak reagovali diváci v sále na přítomnost hollywoodské megastar Jima Carreyho na jevišti, na což jsem odvětil, že nijak, neboť všem bylo na první pohled naprosto jasné, že Jim to není.

No a pak už jsem musel přiznat barvu. To když jsem vysvětloval, proč tisková mluvčí České televize druhý den věc potvrdila. Prostě proto, že pořadatelé Českého lva jsou idioti, jiný důvod ta mezinárodní ostuda přece mít nemůže.

Idioti, kteří v touze po tom mít v sále hvězdu Hollywoodu ztratí kontrolu sami nad sebou a opilí prestiží akce, na které se podílejí, a svým postavením přehlédnou, že jim na jejich velký večer přijede v živém televizním vysílání zamávat z jeviště totálně neznámé hovado, které se za mistra jen vydává a kterému k tomu pomohla další hovada, která povšechně znám a rozhodně se nejedná o pražskou intelektuální elitu.

Ptám se, proč já se mám stydět za lidi, kteří jsou od finálového večera zalezlí (šéfka ČFTA Tereza Rychnovská), nebo vše svalují na CIA a KGB („stali jsme se obětí propracovaného podvodu“ – Jan Svěrák o partě tří dementů a jedné produkční firmě).

Proč nikdo z nich ještě nevyvodil osobní zodpovědnost?

Proč ti, co by měli o věci mluvit, mlčí, a ti, kteří se ji pokoušeli přesně reflektovat a hledat viníky, o ní musí mluvit?

Proč Českého lva organizují nadutí kreténi?

Rozhovor pro kanadskou veřejnoprávní stanici CBC si můžete poslechnout zde, téma Českých lvů začíná v čase 11:58.