O celebritách rodících na objednávku císařským řezem jsem napsal pár set odstavců.

Kroutit hlavou nad jejich počínáním jsem ale začal, až když mi žena porodila císařským řezem první dcerku. Musela, malá se nechtěla otočit, seděla na zadečku a čekala.

V pondělí se nám narodila druhá. Náš fantastický porodník na Bulovce, pan primář Sehnal, se vzhledem k okolnostem nakonec rozhodl pro císařský řez. Všechny tři děti mé sestry se narodily stejným způsobem a troufám si říct, že celebrita, která si tohle ve strachu z přirozeného porodu zaplatí, je u mě politováníhod­ná blbka.

Dřív jsem žil v matné představě, že u „císaře“ je anesteziolog, porodník a sestra. Realita mě uzemnila. Rozsáhlá břišní operace, při které dávají lékaři na stranu orgány. Je to pár dnů, co jsem slyšel, jak porodník mé ženy říká týmu cosi o „děloze, kterou musíme dát zpátky dovnitř“, k tomu bolestivá jizvy, epidural, cévkování, minimálně dvoutýdenní poporodní utrpení, když rodičku bolí každý pohyb, natož krok.

Císařský řez je 6× rizikovější než přirozený porod, především kvůli infekcím, hrozí ale také poranění dělohy či dokonce návazná porucha plodnosti, nemluvě o vysokém riziku dýchacích problémů novorozence. Ne nadarmo vozí rodičky rovnou ze sálu na jednotku intenzivní péče.

Moje žena mi poté, co podruhé otěhotněla, řekla, že bude-li to možné, asi by rodila přirozenou cestou. Když jsem se o věc zajímal v dostupných pramenech, dočetl jsem se, že hlavním důvodem žen, které po císařském řezu touží, bývá fakt, že takový porod se dá, na rozdíl od přirozeného porodu, předem naplánovat a poměrně dobře koordinovat samotný průběh, což u žen vyvolává mylnou představu bezpečí a jistoty. Lékařské studie ale dokazují, že pokud se rodička rozhodne dopodrobna informovat a nechá si od svého gynekologa/po­rodníka celou věc popsat a seznámí se s riziky, ve vysokém procentu případů od plánu porodit císařským řezem ustupuje.

Verešová (34), Krainová (41), Stočesová, Svobodová, Štiková (21) a zástupy dalších, neznámých… Kolik z nich vědělo, do čeho jdou a jakému riziku pro falešný pocit bezpečí vystavují sebe i dítě?

Moje sestra už počtvrté rodit nesmí. Žena potřetí nechce. Nedivím se jí, ví, co je to císařský řez.

Na rozdíl od celebritních a dalších dobrovolných císařských prvorodiček, které o věci ví buď kulové, nebo jsou prostě a jednoduše blbé.