Fantazie! Čeští hokejisté zničili Němce v přesilovkách, na MS jsou v semifinále. Vyzvou Kanadu

Čeští hokejisté postoupili do semifinále mistrovství světa.
Zdroj: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia
+ Další 2 fotografie
ms v hokeji

Dokázali to! Hokejoví reprezentanti zvládli díky třem využitým přesilovkám klíčový duel turnaje na jedničku a helsinská Jäähalli se ve čtvrtek vpodvečer proměnila ve fontánu české radosti. Národní tým na hokejovém MS vyřídil ve čtvrtfinále Němce 4:1 a o víkendu se pokusí utnout desetileté čekání na medaili. "Jsme zatím v polovině té mety. Jedeme dál, já věřím, že ta cesta ještě nekončí," prohlásil po utkání v rozhovoru pro Českou televizi kapitán Roman Červenka. Parta trenéra Kariho Jalonena vyzve v boji o finále v sobotu od 17:20 SELČ v Tampere obhájce titulu z Kanady.

Elitní formace Česka ve čtvrtek válela. Roman Červenka s Davidem Krejčím si připsali gól a dvě asistence, David Pastrňák pak nastřádal dva body za branku a nahrávku.

Němci sršeli před čtvrtfinále sebevědomím. „Chceme titul. To znamená, že musíme porazit každého, kdo nám přijde do cesty. Teď jsou to Češi,“ citoval před zápasem isport.cz německého obránce ve službách Detroitu Moritze Seidera.

Bleskový úder nahlodal Němce

Jenže Češi v sestavě s brankářem Vejmelkou a navrátilcem Šimkem protivníkovi během prvních pár minut řádně přistřihli křídla! A to hlavně díky přesilovkám, které bravurně vyřešili. Nejprve po faulu Ehlize servíroval Krejčí krásný pas Pastrňákovi, jenž do prázdné branky otevřel skóre už v čase 2:17 a dal si tak dodatečný dárek ke svým 26. narozeninám, jenž oslavil ve středu. V 10. minutě pykal za držení Fischbuch a biliárovou kombinaci zakončil z úhlu ranou z první Červenka. Úvod z říše snů...

"Hodně důležitej. Uklidnilo nás to, psychicky nám to dodalo síly do dalšího průběhu zápasu," pokyvoval po bitvě v rozhovoru pro Českou televizi kapitán Červenka.

Němci vyslali na Vejmelku v první dvacetiminutovce pouhých pět ran, ale zato hodně nebezpečných. Jedenáct minut se český gólman v brankovišti nudil, pak ho po akci Plachty vážně prověřil Michaelis. Reichel následně přetlačil při hře čtyři na čtyři Hronka a v tísni otřel puk o pravou tyč.

Krejčí zasadil třetí úder

Ve svižném hokeji a forčekingu pokračovali borci v červených dresech i po pauze. Nejprve byl blízko k úspěchu Černoch, ale třetí a uklidňující zásah Češi slavili až v další početní výhodě, když Krejčí napálil odražený kotouč nechytatelně pod víko. Druhou asistenci zapsal u gólu Červenka, který vévodí kanadskému bodování celého turnaje. Svou skvělou bilanci na letošním světovém šampionátu vylepšil na 4+10, čímž se stal ve 36 letech a 167 dnech nejstarším hráčem v historii MS, jenž dosáhl na tuto bodovou metu.

Bitva ale pokračovala dál. Němci nic nezabalili a mocně se snažili o kontaktní trefu. Fischbuch s Loiblem však puk do sítě neprocpali. Nejblíže k úspěchu byl Noebels, jehož střelu po přihrávce Plachty v přečíslení dva na jednoho famózně vytěsnil Vejmelka na horní tyč.

Čtvrtý úder měl pak na holi Blümel, Grubauer však při jeho úniku vystartoval z branky a šanci mu zmařil.

Seider už jen snížil

V závěrečné třetině Češi střežili třígólový náskok. Němci měli deset minut před koncem základní hrací doby možnost přesilové hry, odvolali brankáře a riskli hru šest na čtyři. Čechy celé dvě minuty mačkali v obranném pásmu, jenže borci v červených dresech hráli nesmírně obětavě a zblokovali spoustu střel. "Musím před klukama smeknout. To bylo neskutečný, měli minimálně stejně zblokovaných střel jako já zákroků," chrlil pro Českou televizi komplimenty na adresu spoluhráčů brankář Karel Vejmelka. "Všichni zápas proti Německu oddřeli a padali tam po hubách," citoval následně web isport.cz 26letého brankáře, který v mixzóně pěl chválu na své parťáky.

Němci početní výhodu sice neproměnili, ale kontaktního zásahu se přece jen dočkali, když Seider bombou od modré pokořil gólmana Arizony. "Já jsem tu střelu viděl na poslední chvíli, bylo přede mnou hodně lidí, ale já byl tak zavařenej, že jsem si nestihl ani rychle kleknout. Chtěl jsem puk chytit o něco dřív, bylo tam pár možností, bohužel to letělo vždycky mimo bránu," připomněl Vejmelka silný nápor Němců, který vyvrcholil korekcí stavu.

Za stavu 3:1 měli definitivní rozhodnutí na hokejkách Krejčí s Pastrňákem, kteří ujížděli sami na Grubauera, jenž ovšem proti útočníkovi Bostonu předvedl fantastický zákrok a uchoval mužstvu naději na obrat. Ten se ale nekonal, byť Reichel při další power play off rozezvonil tyč. Češi přestáli velký tlak soupeře, navíc střelou ze středního pásma do prázdné klece zpečetil v samém závěru postup mezi nejlepší čtyřku Smejkal a ekipa českých fandů v hledišti si radostně prozpěvovala lidovou píseň Vysoký jalovec. Po třech letech si naši hokejisté na MS zahrají o cenný kov!

Stejně jako před třemi lety v Bratislavě porazil národní tým při cestě do semifinále německého soka. Teď si v Tampere zahraje o víkendu o medaile! V sobotním semifinále narazí od 17:20 SELČ v Tampere na Kanadu (vysílá ČT sport), která obhajuje titul. Se stejným sokem a ve stejné fázi šampionátu se Češi utkali naposledy v roce 2019 ve zmiňované Bratislavě, výběr javorových listů tehdy vyhrál jasně 5:1.

Přitom Kanaďané ve čtvrtek balancovali na hraně. Ve čtvrtfinále prohrávali se Švédy už 0:3, v závěru se jim ale povedl senzační obrat, který v prodloužení dokonal Batherson. V dalším semifinále se střetnou domácí Finové, kteří zdolali Slováky 4:2, s USA (13:20 SELČ v Tampere). Američané vyřadili Švýcary, kteří bez porážky vyhráli základní skupinu A. Zámořskému celku však podlehli 0:3 a balí kufry.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad