Redakce eXtra.cz se po týdnech pátrání rozhodla s ohledem na zjištěná fakta zveřejnit nepotvrzenou informaci, kterou jsme si nakonec nemohli nechat pro sebe. I přes fakt, že jejím medializováním vystavujeme nebezpečí jak původní zdroj, tak člověka, který nám ji následně nepřímo potvrdil pod podmínkou, že vydavatel eXtra.cz neprozradí v rámci možností jeho identitu.

V dubnu jsme se začali zabývat podnětem obvykle mimořádně dobře informovaného policejního zdroje, který nás upozornil na údajně nestandardní postup při ohledání zesnulé herecké legendy Jiřiny Jiráskové, která zemřela ve svém bytě na pražských Vinohradech letos 7. ledna. Podle neověřených informací prý situace na místě vypadala zcela v rozporu s oficiální policejní verzí, kterou navíc není možné vyvrátit a o které nemůžeme publikovat části svědectví, která by ohrozila původní zdroj.

„Našli tam léky, bylo evidentní, co se stalo. Situace se řešila na místě způsobem, který je lidsky asi pochopitelný, z hlediska zákona ale nepřípustný. Podívejte se, ohledání na místě trvalo neuvěřitelné čtyři hodiny, cizí zavinění bylo samozřejmě vyloučeno. Takto se mohlo postupovat jen z jediného důvodu, který si dovodí a už ten den dovodil každý, kdo pro policii nebo média v podobných situacích pracuje. Bylo to o rychlé dohodě, takové gesto přítomným pozůstalým od zasahujících policistů z centrály v Kongresové. Kluci z ředitelství pražské policie by, nebýt to paní Jirásková, na místě zřejmě ani nebyli. Ona odešla dobrovolně, ale nebyl důvod to předhodit hyenám, byť těm to bylo jasné podle toho, kdy jsme ji předali pohřební službě, jen to nemohly napsat,“ říká zdroj a vysvětluje, že to nebylo poprvé, co se něco podobného údajně událo.

„Neověřené“ informaci, která určitě není pravdivá a zdroj si jí „tutově vymyslel“, nahrává svědectví člověka z konkurenční, řekněme nebulvární, mediální sféry, který ho poskytl s vědomím, že jej uveřejníme jednak s časovým odstupem a navíc v podobě, která nepovede k odhalení jeho identity, kterou má redakce a vydavatel k dispozici: „Večer přijel do Kongresové, kde sídlí Krajské ředitelství policie hlavního města Prahy, televizní štáb s nepříjemnými dotazy ohledně nesrovnalostí mezi oficiální verzí a reálným děním na místě. Policejní mluvčí důrazně popřela sebevraždu a následně se horečnatě vydávala další, ale v reálu stejná tisková zpráva. Jen se tam přidalo, že pitva nebude, protože není nutná, a komunikoval to raději další mluvčí. Do toho nejistota na záchranné službě, kam prý někdo volal z novin a chtěl potvrdit identitu zasahujícího lékaře a tak dále. Prostě divočina. Všechno, co mohlo být nestandardní, nestandardní bylo. Hrozil jim (policajtům pozn. aut.) obrovský průser, protože po tomhle už nemohli nařídit a taky nenařídili pitvu. Zvažovali jsme podnět Generální inspekci bezpečnostních sborů, ale tím bychom u policajtů, co nám dávají informace, skončili. A navíc nikdo nikdy by to nedoložil. Každopádně to, co říkáte, je pravda. Vím to a ví to víc lidí, jen není na žádné straně logicky zájem se k tomu jakkoli vracet,“ udává zdroj, který tak do puntíku potvrzuje jednak naše původní informace, ale hlavně to, co je tak nějak všem jasné, jen se to z úcty k herečce zřejmě někdo rozhodl v její poslední den ututlat i za cenu poměrně značného rizika.

Sama Jirásková totiž údajným spiklencům příliš nepomohla opakovanými vyjádřeními, že „by nejraději spolykala nějaké prášky“, což také podle našich nepravdivých, nepotvrzených a evidentně zavádějících informací nakonec zřejmě udělala a jediný šéf vinohradského divadla a blízký přítel herečky se nebál dosvědčit, že se s ním Jirásková necelé dva týdny před smrtí o sebevraždě pomocí farmaceutik radila.

Redakce eXtra.cz disponuje k případu dalšími „neověřenými“ informacemi, které s ohledem na krytí zdrojů zveřejní po další úvaze v přijatelné formě a s předem stanoveným časovým odstupem od úmrtí herečky.