Prezident Václav Havel byl znám svými boji za lidská a občanská práva. To je přesně důvod, proč nové sídlo evropského ombudsmana ponese jeho jméno.

Na slavnostním otevření by měl promluvit předseda parlamentu Antonio Tajani, Dagmar Havlová a francouzská ministryně pro evropské záležitosti Natalie Loiseau. Účastnit by se měli členové Evropského parlamentu, český velvyslanec při EU a starosta města Štrasburku.

Budova parlamentu byla postaven v roce 1955 pro Radu Evropy a jí využívána do roku 2007. V roce 2012 ji koupil Evropský parlament a nařídil kompletní rekonstrukci. Budovu zdobí několik děl připomínajících Václava Havla včetně jeho bronzové sochy.

Návrh pojmenovat budovu podle Václava Havla přijalo předsednictvo parlamentu v lednu 2012. Navrhl to tehdejší předseda EP Libor Rouček. Větší část budovy bude využívat Evropský parlament. Zhruba třetina prostoru pak bude využívat jako kanceláře Evropský veřejný ochránce práv. Otevření pak můžete i vy sledovat na facebookové stránce Informační kanceláře Evropského parlamentu.