Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Dovolená na horách: Velký přehled, kde si letos zalyžovat a za jakých podmínek

Kde se dá v době koronaviru lyžovat?
Zdroj: pixabay.com/erge
lyžování
Pandemie koronaviru zkomplikovala již leccos a výjimkou nejsou ani tolik oblíbené pobyty na horách u nás i v zahraničí. Zatímco v předchozích letech se to v Itálii, Francii a Rakousku českými lyžaři na svazích doslova hemžilo, letos to bude jinak. Přinášíme vám aktuální přehled situace v oblíbených destinacích podle informací ministerstva zahraničních věcí.

Itálie

Zahájení lyžařské sezóny bylo posunuto na 18. ledna. Do této doby zůstávají lyžařská střediska v Itálii bez ohledu na rozdělení jednotlivých regionů. Výjimku z tohoto opatření mají registrovaní závodní lyžaři a mezinárodní lyžařské soutěže (Světový pohár atd.).

Aktuální podmínky vstupu do země: V rozmezí od 21. prosince 2020 do 6. ledna 2021 platí pro všechny návštěvníky Itálie povinná 14-ti denní karanténa bez ohledu na výsledek testu.

Francie

Lyžařská infrastruktura zůstane zavřená minimálně do 7. 1. Případné znovuotevření k tomuto datu je silně ohroženo vzhledem k aktuálnímu postupu epidemie. Lyžařská střediska mohou pouze ubytovávat hosty a provozovat obchody, avšak restaurace a bary, stejně jako vleky a sjezdovky jsou uzavřené. Možné jsou tak jen aktivity typu běžeckého lyžování.

Aktuální podmínky vstupu do země: PCR test cestujícím z EU je silně doporučován, povinné je vyplnění speciální atestace.

Německo

Lyžařská střediska jak v německých Alpách, tak v Bavorském lese zůstávají do 10. ledna uzavřena. Ani lyžování v Krušných horách není pro rekreanty z ČR možné.

Aktuální podmínky vstupu do země: Po příjezdu je povinná 10-ti denní karanténa a povinnost registrovat se on-line formulářem k příslušnému okresním úřadu. Po pěti dnech je možné se nechat otestovat Do Německa nelze přicestovat za sportovními účely na dobu kratší 12 hodin.

Polsko

Od 28. 12. 2020 do 17. 1. 2021 jsou uzavřena lyžařská střediska i ubytovací a stravovací zařízení, která mohou prodávat jídlo pouze prostřednictvím výdejových okének. Lanovky jsou pro vysokohorskou turistiku v provozu.

Aktuální podmínky vstupu do země: Individuální cesty přes pozemní vnitro-unijní hranici nejsou omezeny. Osoby přijíždějící hromadnou dopravou (leteckou, autobusovou, vlakovou aj.), nebo osoby přijíždějící ze států mimo EU musí po příjezdu nastoupit 10-ti denní karanténu.

Rakousko

Drtivá většina středisek je od 24. 12. 2020 otevřená - na základě rozhodnutí jednotlivých spolkových zemí. Vzhledem k tomu, že hotely a gastronomie jsou prozatím uzavřeny (vzhledem k trvajícímu lockdownu nejméně do 17. ledna 2021), je lyžování prakticky možné pouze pro místní obyvatele, nebo v rámci jednodenních výletů.

Aktuální podmínky vstupu do země: Od 19. 12. 2020 byly zpřísněny podmínky pro vstup do Rakouska z rizikových zemí, včetně ČR. Cestující musí nastoupit po příjezdu na 10 dní do karantény, a to i tehdy, když budou mít při příjezdu negativní test na SARS-CoV-2 Nejdříve po pěti dnech mohou absolvovat PCR či antigenní test, v případě negativního výsledku bude karanténa ukončena. Vláda avizovala, že dané opatření by mělo být účinné do 10. ledna.

Slovensko

Dne 31. 12. 2020 vláda vyhlásila lockdown. Od 1. 1. zatím do 24. 1. 2021 je zakázán provoz lyžařských vleků.

Slovinsko

Lyžařské areály  jsou stále zavřené.

Aktuální podmínky vstupu do země: povinný test nebo karanténa.

Švýcarsko

Rozhodování o provozu lyžařských středisek přísluší kantonálním úřadům. Některé kantony svá lyžařská střediska uzavřely, jiné jejich provoz umožňují. Otevřena zůstávají střediska ve středním Švýcarsku a okolních kantonech, např. ve Valais (Wallis), Bern, Uri, Schwyz a Graubünden.

Reálnost a podmínky provozování lyžařských sportů lze zjistit na webové stránce každého střediska nebo u jednotlivých kantonálních zdravotních úřadů (příslušné odkazy lze nalézt ve speciální informaci na webové stránce Velvyslanectví ČR v Bernu).

Aktuální podmínky vstupu do země: Od 14. 12. 2020 ČR nefiguruje na švýcarském seznamu rizikových zemí. To znamená, že všechny osoby cestující z ČR již nemusí po vstupu na švýcarské území nastoupit 10denní karanténu a nebudou se na ně vztahovat ani žádné jiné podmínky vstupu či omezení (např. předložení negativního PCR testu).

MZV ČR nicméně upozorňuje, že nelze vyloučit, že ČR může být s okamžitou platností opětovně zařazena na seznam rizikových zemí v důsledku zhoršení epidemiologické situace. Stejně tak nelze vyloučit, že se epidemiologická situace ve Švýcarsku nebo v jeho jednotlivých kantonech kdykoliv změní a lyžařská střediska budou s okamžitou platností bez jakékoliv náhrady uzavřena.

V ČR jsou momentálně všechny vleky a hotely uzavřené, lyžování možné je, ale kopec si musí každý vyšlapat sám. I přes tento nepříjemný fakt praskají české hory ve švech. Jestli si letos v klidu zalyžujeme v Alpách, je zatím velmi nejisté.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy