„České republice je ze strany německé vlády vyhrožováno, že prý nedostaneme dotace ze strukturálních fondů, když nebudeme souhlasit s kvótami na uprchlíky. Vyhrožování a závist? To jsou ty evropské hodnoty? Kde je respekt k odlišnému názoru? Copak nemůžeme říci NE? Ale víte co, strčte si ty dotace za klobouk. Dotace jsou totiž jako rakovina, která bují a ničí všechno, co je v ekonomice zdravé. Pokud nedostaneme tyto dotace, pak to nebude dobré jen pro naši ekonomiku, ale bude to dobré hlavně pro naši důstojnost a naši čest,“ pronesl na půdě Evropského parlamentu poslanec Petr Mach.

Německo plánuje, že odmítači kvót budou přehlasováni. S kvótami na uprchlíky nesouhlasí Polsko, Slovensko, Maďarsko a Česko.

„Není možné, aby Německo, Rakousko, Švédsko a Itálie jako jediné nesly tíhu uprchlické krize. Tak evropská solidarita nefunguje. Pokud to nepůjde jinak, měli bychom vážně zvážit, zda nevyužijeme i nástroj většinového hlasování,“ uvedl pro deník Passauer Neue Presse německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

Zdá se tedy, že kvóty nám vedení v Bruselu vnutí silou z pozice moci.