Podle nejnovějšího průzkumu AVG Technologies se prý počet českých dětí do devíti let, které jsou schopné používat aplikace na chytrých telefonech, za poslední tři roky zvýšil o 38 procent! Současně s tím přibývá ale množství stížností z řad pedagogů v mateřských a základních školách, že děti nejsou schopné samostatně se oblékat nebo si třeba zavázat tkaničky u bot.

Při probíhajících zápisech do základních škol měly děti jako jeden z úkolů právě zavázání tkaničky. Pro mnoho z nich se to ale ukázalo jako neřešitelný problém!

„Z více než dvaceti dětí, které dorazily k zápisu, uměly udělat funkční kličku na tkaničce jen dvě,“ popisuje úroveň dovednosti Lenka Malá, učitelka na jedné z jihočeských škol.

Děti sice ztrácejí dovednosti týkající se jemné motoriky, ale v užívání anglických termínů, prací s internetem, tablety či chytrými telefony jsou na tom často lépe než jejich prarodiče!

V mnoha rodinách tak možná přelomové okamžiky, jako je jízda na kole nebo prvních pár temp v bazénu, nahradí první spuštění internetového prohlížeče a založení facebookového profilu.

Doufáme, že v tomhle směru technologický pokrok trochu zvolní a my se vyhneme armagedonu. Když dětem degeneruje jemná motorika, co asi bude degenerovat dospělým?!