Dámy, stojí vám vysoké podpatky zato? Víte, že 99 procent vašich bolestí způsobuje právě nošení špatné obuvi?

Podle zahraničních výzkumů se většina žen raději smíří s bolestí, než aby boty na podpatku vyměnily za něco pohodlnějšího. Lékaři ale varují před neblahými následky. Nositelkám šteklí totiž hrozí dlouhodobé deformace chodidel jako vybočený palec, artritida, únavové zlomeniny a záněty nervů, které vyžadují chirurgický zákrok nebo užívání steroidových injekcí.

Studie ukázala, že vysoké podpatky způsobují bolest už po hodině a šesti minutách nošení. Výzkum také zjistil, že devět z deseti žen zažilo problémy s nohami po chůzi na podpatcích.

Mike O'Neill z podiatrické společnosti se k podpatkům vyjádřil jasně: „Není pochyb o tom, že ženy, které nosí vysoké podpatky, riskují zranění a trvalé následky. Když mají zvolit mezi módou a pohodlím, raději zvolí to, co je módní.“

Jednou z celebrit, která je na podpatcích téměř závislá je Victoria Beckham. Módní ikona trpí otlaky a média už ji často nabádala k tomu, aby to s výškou podpatků nepřeháněla. Čím vyšší je podpatek, tím víc se tělo předkloní a vy musíte vyrovnávat balanc. Tím si můžete hnout s pánví a způsobit skřípnutí páteře. Vysoké podpatky vás nutí vsunout nohu dopředu do boty a tím se stlačují prsty na nohou. To může způsobit zarůstání nehtů na nohou, zhrubnutí kůže a mozoly. Zmáčknuté prsty jsou navíc pastvou pro různé mykózy, které ve vlhku mají ideální prostředí pro množení. Nošení podpatků výrazně zkracuje Achillovu šlachu, což pak šíleně bolí.

Lékaři říkají, že už podpatky vyšší než pět centimetrů mají výrazný vliv na formování chodidel. Doporučují proto volit raději boty na platformě nebo klínu, kde se váha těla rozkládá rovnoměrně.

TOP 10 problémů, kterými trpí ženy při nošení podpatků

  1. Puchýře (55 %)
  2. Popraskané paty (45 %)
  3. Bradavice (28 %)
  4. Kuří oka (24 %)
  5. Zarůstající nehty (20 %)
  6. Odřeniny (13 %)
  7. Smíšené problémy (11 %)
  8. Nadměrný zápach nohou (9 %)
  9. Artritida (9 %)
  10. Svalové problémy (8 %)