Je to práce, pro kterou by zabíjely miliony dívek na světě, ale Anne Hathaway alias roztomilá ťunťa v modrém svetérečku po babičce, zvaná Andy, to vidí pouze jako povinný opruz, než se z ní stane konečně respektovaná novinářka v seriózním médiu.

Prozatím ale musí vzít zavděk místem sekretářky v módním časopise Runway a otročit své šéfce Mirandě Priestley, která chová více citů k poslednímu modelu značkové sukně než ke svým vlastním dětem.

Má hrozně přísný výraz, mluví opravdu děsivým klidným tónem a mívá velmi zábavné požadavky, jako třeba Najdi mi ten papír, co jsem měla včera v ruce. Nebo Sežeň mi rukopis ještě nevydaného Harryho Pottera a udělej mi z něj dvě kopie. Či Zastav hurikán a zařiď, aby přestalo foukat. Jako vtip to samozřejmě nemyslí, pro ni je prostě samozřejmostí, že to někdo zařídí, protože ona je vládce světa, alespoň toho módního.

Vítejte v časopise Vogue, bibli stylu a trendů, které pevnou rukou už několik let vládne Kruela s pážecím účesem a bez jediného úsměvu. Anna Wintour (64) nastoupila jako šéfredaktorka nejvlivnějšího módního magazínu v roce 1988 a na vrcholu se tak drží neskutečných 26 let. Jedno její slovo dokáže návrháře, modelku nebo fotografa na roky potopit, jedna její šance je naopak dokáže vystřelit do hvězdných výšin.

U Anny pracovala kdysi jako asistentka i Lauren Weisberger, která pak svoje zkušenosti a zážitky s nelidskou a přísnou šéfkou hodila na papír a vznikl z toho nejen knižní trhák s názvem Ďábel nosí Pradu. Vogue se změnilo na Runway, Anna na Mirandu Priestley a Lauren samu sebe pojmenovala jako Andy Sachs. A když se hledalo herecké obsazení do filmu podle knižní předlohy, udělali tvůrci to nejhorší a zároveň nejlepší možné, co je mohlo napadnout.

Vedlejší roli despotické Mirandy totiž dostala Meryl Streep, asi nejtalentovanější herečka historie, která naprosto zastínila hlavní postavu své asistentky v podání Anne Hathaway. Je to one woman show blonďaté Meryl, je to vlastně limonádový brak, který ona vytahuje do nebes, je to snad jediná vedlejší role, která se dokázala stát tou hlavní.

Trampoty naivní Andy a její kolegyně Emily (Emily Blunt) vlastně ve filmu nikoho nezajímají, divák se baví pořádně jen tehdy, když se na plátně objeví stylový Ďábel v Pradě a každou větu zakončuje klidným a tichým „To je vše“, čímž dává jasně najevo, že jakákoliv následná diskuze je nejen zbytečná, ale i nežádoucí.

Pro milovnice módy je tenhle film něco jako dávka drogy, ale právě kvůli Meryl by mu měli dát šanci i ti, kdo mají prostě jen rádi hraní a boty od Manola Blahnika je vůbec neberou. Víc z její role a vlastně vůbec z celého děje dostat ani nešlo a i když by se mohlo zdát, že to je pro tuhle herečku jen taková oddychovka, byla za ni nominována na Oscara. Zase. Přesvědčit se o jejích kvalitách můžete dneska večer na Primě a naštěstí filmu ani moc neubližuje dabing. Vrchní dabérka Meryl Zlata Adamovská přesně věděla, jak náročný ji čeká úkol, protože hrát se v tomto případě dá i hlasem a na jeho poloze a důrazu hodně záleží.

To je vše.