Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci válka na Ukrajině Survivor 2024

Chcete navštívit hrad Brtník z filmu Ať žijí duchové? Tohle musíte o zřícenině vědět!

Chcete navštívit hrad Brtník z filmu Ať žijí duchové? Tohle musíte o zřícenině vědět!
Zdroj: hrad-krakovec.cz
+ Další 2 fotografie
Hrad Brtník z muzikálu Ať žijí duchové se ve skutečnosti jmenuje Krakovec. Byl postaven ve 14. století a hlavním stavebníkem byl křivoklátský purkrabí Jíra z Roztok, oblíbenec krále Václava IV. Jednalo se o mistrovské architektonické dílo, na svou dobu neobyčejně vyspělé a moderní. Hrad byl však během třicetileté války značně zpustošen bavorskými vojsky. Poté si ho majitelé přehazovali jako horký brambor. Dílo zkázy bylo dokonáno během letní bouřky roku 1783, kdy do Krakovce udeřil blesk. Shořel do základů a stala se z něj zřícenina, o kterou se od té doby nikdo pořádně nestaral.

Krakovec býval luxusním a moderním sídlem, ale nakonec ho zničily války, dluhy a živly. Má za sebou bohatou historii. Podle jedné pověsti stálo na místě Krakovce bájné hradiště krále Kroka. Od toho prý vzniklo pozdější jméno hradu - Krakovec.

Hrad reprezentoval vrchol hradní architektury 14. století a měl úlohu reprezentační. Právě na Krakovec byly zvány všechny důležité návštěvy. Symbolizoval luxusní bydlení a komfort.

Na začátku 15. století na hradě pobýval i mistr Jan Hus. A to před tím, než odjel na koncil do Kostnice. Na jeho památku se tu každoročně koná Husova pouť.

Hrad si dlouhé desítky let užíval pověsti jedné z nejkrásnějších a nejpropracovanějších českých staveb. Pak ale přišly dlouhé války a hrad byl několikrát zpustošen a vyrabován. Největší ranou byl zásah blesku v osmnáctém století, kdy většina stavby lehla popelem. Od té doby slávu nikdy zpět nezískal. Ba naopak.

V polovině 19. století se zřítila část kaple a v roce 1883 dokonce dělníci začali dynamitem odstřelovat východní křídlo stavby, aby se z kamene mohl stát stavební materiál.

Památkáři se pokoušejí dát zříceninu alespoň trochu do pořádku, ale je to dlouhá a finančně náročná práce na několik desetiletí. V roce 2005 se podařilo zrekonstruovat dřevěný most. Během prací nebyl použit ani jeden hřebík a most byl instalován pomocí důmyslného ručně vyrobeného jeřábu.

Pokud milujete výlety a české hrady, tak vás Krakovec z filmu Ať žijí duchové nezklame. Zřícenina je návštěvníkům přístupna od začátku března do konce října. V letních měsících má hrad otevřeno od 9 do 18 hodin. Dospělí zaplatí vstup 70 korun, děti, studenti a senioři pak 50 Kč.

"Hrad je přístupný po celodřevěném, nově ručně tesaném mostu, jehož konstrukce vychází z tvarosloví pozdního středověku, po jeho překonání vstoupíme do hlavní brány, která vedla kdysi gotickou věží. Z brány vstupujeme na parkán a mezibraní. V parkánu před věží nacházíme polozasutou studnu. Uprostřed ční zbytky mohutné bašty, polookrouhlé věže, pod níž je ve skále vysekaný sklep zvaný lidomorna," lákají k návštěvě oficiální stránky zříceniny

Zajímavostí je, že kromě muzikálu Ať žijí duchové se zde natáčely i některé záběry z pohádky Princ a Večernice

Ornella vzdala snahy o usmíření s matkou. Už mě to obtěžuje, říká a přiznala, že dvě z jejích dětí babičku nikdy nepoznaly

Související články

Další články

Nejnovější kauzy