Nadšení, příležitost, nebo rezignace na dosavadní život a snaha začít znovu? Co vede lidi k tomu, že se přihlásí na cestu, z níž není návratu? Jak velké to musí být rozhodnutí, když tu zanechávají své rodiny s tím, že už je nikdy neuvidí?

Většině přihlášených lidí není ještě pětatřicet let. Možná teď rodinu ještě nemají, ale co není, může být. Jak pak vysvětlit manželce a synovi, že tatínek odlétá kolonizovat Mars a už je nikdy neuvidí? K misi na Mars se přihlásilo na dvě stě tisíc lidí, první kolonie čítající kolem jednoho tisíce lidských bytostí odletí na Rudou planetu do roku 2023. Už to není vtip. Nejmladšímu je v tuto chvíli 18 let, nejstaršímu 81. Brzy nastoupí na výcvik a budou se připravovat na život mimo naši Zemi.

Jedním z oficiálních partnerů projektu je Surrey Satellite Technology Ltd, která na Marsu vystaví obří satelit, ten pak bude streamovat život z Rudé planety dolů na Zemi. Osady na Marsu jsou již naprojektované a namyšlené, většina kolonistů je z USA, následuje Indie a Čína.

Mise nazvaná Mars One má za cíl do deseti let od prvního letu vybudovat řádné lidské osídlení, let na Mars bude trvat asi 200 dní. Autorem projektu je Bas Lansdorp a prvotní odhady nákladů projektu mluví o čtyřech bilionech dolarů. Číslo nepředstavitelné stejně jako skutečnost, že za pár let budeme na Mars létat na vánoční svátky za svými kamarády.