Když mu to nejde na tréninku a už nemůže, tak se hecuje tím, že se kouše do tváře. Pro Rio ale bude mít ještě jednu speciální motivaci. Jeho manažer Jan Koukal se s ním totiž hecoval natolik, že mu slíbil, že pokud udělá na LOH placku, tak přeplave na kajaku celou Vltavu. Vtipné ale je, že podle slov Dostála není schopen udržet se na vodě déle než deset sekund.

„Doufám, že se Honza na té Vltavě projede,“ řekl pro iSport.cz český obr a směje se při představě, jak Koukal zkouší splnit svůj závazek. Nyní ho čeká pořádná tréninková zátěž, nicméně dře celý život a nebude to pro něj nějaká drastická změna.

Český kajakář se nebojí prostě ničeho, dokonce ani viru zika, ze kterého mají respekt všichni, kteří do Brazílie odcestují. „Prostě budu namazaný repelentem, budeme všichni sedět,“ okomentoval situaci.

Dostál také shrnul šance čtyřkajaku na olympiádě, které nevidí nijak jinak než optimisticky, protože právě víra je jeho druhým já. Všichni musí jet stejné tempo. Jakmile se někdo utrhne, je zle. Ono vám to udělá třeba vteřinu, jenže v té nejkvalitnější konkurenci je to třeba rozdíl mezí prvním a pátým místem,“ popisuje, jak tenká je hranice mezi úspěchem a neúspěchem. „Pokud to vyladíme a já věřím, že jo, pak máme šanci v Riu uspět.“