Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci válka na Ukrajině Survivor 2024

Česko jako dodavatel materiálu na smrtící bomby pro Islámský stát? Podle Britů ano!

Česko jako dodavatel materiálu na smrtící bomby pro Islámský stát? Podle Britů ano!
Zdroj: profimedia.cz
Česká republika má být jednou z dvaceti zemí, díky kterým vyrábí Islámský stát výbušniny. Oznámila v noci na čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na studii CAR, jejíž činnost spolufinancuje Evropská unie.

Další země kromě Česka, které patří mezi "dodavatele" výbušnin, jsou také Spojené státy, Rusko, Čína, Brazílie, Rumunsko, Nizozemsko, Švýcarsko a Rakousko.

Všechny tyto země vyrobily a prodaly až 700 produktů k výrobě trhavin, které se dostaly do rukou Islámského státu Teroristé díky těmto výrobkům vyrábějí improvizované bomby. Největší podíl má mít Turecko.

Studie uvádí, že mezi produkty, které získává Islámský stát, jsou také průmyslové komponenty nebo volně dostupné zboží jako hnojiva a mobilní telefony.

Hnojiva jsou pro Islámský stát velmi cenná. Obsahují totiž látku dusičnan amonný, který je ideální pro výrobu různých trhavin. Mobilní telefony využívají teroristé k jejich následnému odpálení

Nevládní organizace CAR zemím doporučuje věnovat daleko větší pozornost tomu, jaké zboží prodávají. Nejvíce by měly kontrolovat právě prodej chemikálií, kabelů a jiných zařízení. Organizace na této studii pracovala dvacet měsíců.

"Naše zjištění posiluje mezinárodní obavy, že IS v Iráku a Sýrii je ve velké míře soběstačná, protože získává zbraně a strategické zboží lokálně a snadno," uvedl šéf CAR James Bevan.

Bezpečnostní pojistky, roznětky nebo bleskovice vyrábí sedm indických firem a pod vládní licencí je legálně prodávají do Libanonu a Turecka. Z těchto míst se údajně dostaly až k Islámskému státu

Nevládní organizace CAR má jasné důkazy z míst, kde se odehrávaly boje. Ty získala studiem komponentů, které nalezla irácká policie nebo kurdské skupiny v Iráku a Sýrii.

S výrobci jednotlivých produktů se autorům studie nepodařilo navázat kontakt. Údajně nemají přehled o tom, kam zboží putuje, když opouští jejich sklady.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy