Není nic ostudného na tom trávit Vánoce po svém a opravdu si odpočinout. Je to cíl nás všech, a pokud prostě nejsou dobré vztahy v rodině, vaše matka odmítá pochopit, že když vás má doma jednou za rok na delší čas, tak opravdu není nutné využít to k tomu, aby do vás věčně něco hučela, a otec se tváří, že je mu vlastně jedno, jestli tam jste nebo nejste, není vaší povinností se tři dny někde přetvařovat v rámci toho, aby byl klid.

Samozřejmě že navštívit rodinu by se mělo, například na oběd, na několik hodin. Ale kdo určuje to, co by se mělo…

Pokud sníte o tom, že například strávíte celé svátky se svým partnerem doma a maximálně si uděláte jeden den výlet a vyzvednete si dárky od rodičů, je načase to zrealizovat. To, že vás hryže svědomí a nechcete rodinu nechávat na svátky samotnou, je pochopitelné. Podobné vnitřní hlasy plné výčitek nejsou nic příjemného, ale je potřeba si uvědomit, že pokud se někdo ke mně chová tak, že s ním nechci být, a není schopen vynaložit ani minimum snahy, aby mi bylo v jeho přítomnosti dobře, být s ním prostě nemusím. A už vůbec ne proto, že se to tak všeobecně očekává.

Nemusíte být zlí, nemusíte si nic vyčítat, můžete se prostě přestat stresovat, zvednout telefon a nadiktovat si, jak budou svátky vypadat podle vás.

Takže šťastné a veselé a užívejte tak, jak vy sami uznáte za vhodné!