Muž, který unesl kamion i s jeho řidičem a najel s ním do davu na berlínských vánočních trzích, pochází zřejmě z Pákistánu. Pobýval v uprchlickém táboře u letiště Tempelhof pouze několik měsíců. Od té doby měl na kontě několik přestupků, kvůli kterým ho vyšetřovala policie. V červnu byl policií vyšetřován za sexuální napadení. Přesto nebyl zadržen a mohl se nadále volně pohybovat a plánovat teroristický útok.

Maskovaný terorista vypnul světla kamionu a najel s ním přímo do lidí v rychlosti 80 km/h. Původní řidič kamionu, který převážel náklad z Polska, se naposledy ohlásil kolem čtvrté hodiny odpolední.

Útočník Naved B. byl policií dopaden u nedaleké zoo. Upozornili na něj všímaví lidé. Uvedli, že tam prochází se zbraní.

Polský řidič kamionu, který byl za vůz zodpovědný, byl podle dostupných informací nalezen mrtvý. Zdá se, že migrant z Pákistánu ho při únosu kamionu zabil.

Zjistilo se, že vrah s kamionem neuměl pořádně zacházet. Opakovaně se ho pokoušel nastartovat.

Podle Lukasze Wąsika ze spediční firmy, které kamion patřil, GPS data z vozu ukazují, že vrah měl problémy vůz nastartovat. V 15:44 se o to pokoušel poprvé, další hodinu se nic nedělo. Další pokus o nastartování proběhl v 16:52. Jenže do smrtící akce kamion vyjel až v 19:34.

Zadržený Pákistánec zatím při první výpovědi popřel, že by měl teroristický útok na svědomí.

Bezpečnostní služby varovaly před dalšími teroristickými útoky, které hrozí o vánočních svátcích na veřejných místech.

Ochrana veřejných objektů je posílena také v Praze. Policisté jsou vyzbrojeni samopaly a hlídkují například na Václaváku a na Staroměstském náměstí.