Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Andrej Babiš chce očkovat ruským Sputnikem: Nejsme pokusní králíci, bouří se lidé

Andrej Babiš
Zdroj: Profimedia
vakcína
S vakcinací Čechů to nebude tak jednoduché, jak se původně čekalo. Neustále se totiž omezuje množství dodávek, což má za následek velké zpoždění v očkovacím plánu. Ministerstvo zdravotnictví dokonce na konci ledna doporučilo pozastavit podávání vakcíny novým lidem a schovat zbylé zásoby pro přeočkování. V Maďarsku pak Andrej Babiš při jednání s Viktorem Orbánem uvedl, že pokud by Česko mělo možnost získat i jinou než v EU schválenou vakcínu, mohlo by zvážit podobný postup jako Maďarsko. Tam je podmínečně schváleno používání vakcíny Sputnik V. Podle informací Seznam Zpráv ale premiér chystal půdu pro tuto vakcínu už před odjezdem do Maďarska. Stejný přístup razí i bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Lidem se to ale nelíbí.

V Česku je akutní nedostatek vakcín. Hlavní dodavatel, společnost Pfizer, totiž nestíhá vyrobit požadované množství, navíc musí kvůli mutacím upravovat výrobu. Dodávek tak přichází výrazně méně, než bylo v plánu. Vakcín bude v následujících měsících nejspíš pomálu.

Někteří odborníci proto navrhují, aby se Česko nebálo jiných vakcín. Například epidemiolog a premiérův poradce Roman Prymula uvedl, že bychom mohli využít ruské sérum Sputnik V To bylo schváleno pro použití už loni v srpnu a na celém světě bylo také terčem mnoha vtípků. Teď by ale Čechy mohla přejít sranda. Rusko už totiž požádalo o registraci Evropskou lékovou agenturu.

Česko by na evropský orgán nemuselo čekat a vakcínu by si mohlo schválit samo. „Když jsme v akutním nedostatku vakcín, je to cesta, jak se k nim dostat rychleji a rychleji naočkovat populaci,“ uvedl epidemiolog pro Lidovky.cz. Schválení vakcíny by pak bylo na ministerstvu zdravotnictví. „To by rozhodlo na základě odborného stanoviska Státního ústavu pro kontrolu léčiv,“ vysvětlil Prymula.

Hledání cesty

Andrej Babiš v Maďarsku poznamenal, že vakcína není o politice, ale o bezpečnosti a o zdraví. Podle zjištění webu Seznam Zprávy ale už před odjezdem toto řešení podporoval. Úředníci na Ministerstvu zdravotnictví měli totiž být pověřeni hledáním způsobu, jak povolit vakcínu Sputnik bez certifikace evropské lékové agentury či Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Pokud by byl Státní ústav pro kontrolu léčiv proti, mohlo by použití Sputniku schválit Ministerstvo zdravotnictví za využití ustanovení zákona o léčivech. Tak by byla vakcína použita na odpovědnost státu.

Ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová uvedla, že se k záležitosti aktuálně nemůže vyjadřovat. „SÚKL zatím neobdržel žádnou oficiální žádost o odborné vyjádření ke Sputniku. A já říkám, že pokud k té vakcíně nebudeme mít dostatek všech důležitých informací, a to minimálně v rozsahu registrační dokumentace, bylo by obrovské riziko dávat této vakcíně zelenou a ohrožovat české obyvatele,“ řekla Seznam Zprávám.

Blatný proti

Ruské cestě ale není nakloněn ministr zdravotnictví Jan Blatný. „Jsme jedním z evropských států, který ctí dohody a smlouvy, jež jsou uvnitř Evropské unie platné. Nemám nic proti žádné vakcíně, ať už je z Ruska, z Číny, z Indie, odkudkoliv, pakliže projde stejnými testy jako jakákoliv jiná v rámci Evropské lékové agentury,“ řekl Blatný s tím, že se nechce pouštět do nákupů mimo kolektivní smlouvy EU.

Varianta s vakcínou Sputnik se nelíbí ani značné části veřejnost, která se obává, aby se nestala pokusnými králíky.

Záhada vyhřezlého oka šéfredaktora eXtra.cz: Karen Mchitarjan promluvil o svém martyriu

Související články

Další články

Nejnovější kauzy