Americký velvyslanec Andrew Schapiro v rozhovoru chválil uprchlíky. Prý v nich dřímá velký potenciál.

„Z toho, co jsem zatím viděl a co jsem vyrozuměl, tak ty největší skupiny přistěhovalců, které tu jsou, tedy Ukrajinci a Vietnamci, se zde integrovaly velmi dobře. Chápu, že někteří lidé mohou mít strach a říkat, že toto je jiná situace. Já tu opravdu nejsem od toho, abych Čechům říkal, jak mají reagovat. Můžu ale poukázat na příklad mé země, která za více než 200 let své existence prožila několik silných imigračních vln z různých světových koutů. Vždycky to doprovázely obrovské pochybnosti a obavy, říkalo se, že není možné integrovat Číňany, Iry, Italy, Židy, všichni byli hodně odlišní. Nyní se mluví o Mexičanech. Vždycky se ale ukázalo, že tyto skupiny se nejen dobře integrovaly, ale silně celé společnosti prospěly. Jeden ze zakladatelů Googlu je imigrant, řada zakladatelů či šéfů největších amerických firem z žebříčku Fortune 500 jsou původem cizinci,“ uvedl Schapiro.

Tento rozhovor koloval několik dní po internetu, až se dostal také k americkému novináři Eriku Bestovi, který žije v Česku. Best pak na svém Facebooku uvedl, že se nesmí zapomínat na integraci bratrů Carnajevů.

Moc dobře si vzpomínáme, že tyto Čečence se do americké společnosti příliš integrovat nepodařilo, když spáchali teroristický útok na Bostonský maraton, při kterém zemřeli tři lidé a více než 260 lidí bylo zraněno.