Je to civilizační nemoc a stejně jako za obezitu si za ni můžeme tím, jak máme pokřivené vnímání toho, co je zdravé, co je v mezích a co už je jenom nějaká chiméra, za kterou se honíme. Anorexie, porucha příjmu potravy, je nejčastěji důsledkem toho, co vidíme kolem sebe, ale není to opravdové.

Je to jenom marketingový klam, který ve vás má vzbudit jakoukoliv emoci, nejlépe vztek a závist. A kdo je jen lehce labilnější, ten nad tím nedokáže mávnout rukou, ale otočí to proti sobě. Jaká je nejčastější „omluva“ anorektiček? Rozhodně to není – chtěla jsem se v prvé řadě potrestat za něco, ale většinou to zní takhle – mám pocit, že musím mít stejně tak dokonalé tělo jako modelky, abych v životě uspěla.

Jenže tyhle modelky ve skutečnosti neexistují, jsou to jen výtvory grafiků. A ty, které vidíte na molu předvádět haute couture, to jsou ženy, co by samy potřebovaly odbornou pomoc. Není divu, že pak ve světě, kterému vládne Victoria Beckham se svou postavou desetiletého chlapce, kterému omylem našili prsa, postihuje anorexie podle nejnovějších výzkumů sdružení Anabell každou dvacátou dívku ve věku od 13 do18 let.

Některým zbývají jen doslova hodiny života. A někdo si je opravdu vybere až do konce. Vyhrát nad anorexií není taková sranda, jak se to na vás z televize a časopisů tváří.