Mnozí z nás si pobrečeli, mnozí z nás nostalgicky zavzpomínali na prázdniny v Paříži, ale všichni máme strach.

Tohle je 7 věcí, které celé věci příliš nepomohou.

1. Francouzskou vlajkou překrývající profilovku na Facebooku sice možná vyjádříte svou solidaritu a nasbíráte nějaký ten lajčíček, ale zároveň tím jen řeknete „jsem ovce a dělám to, co ostatní“. Raději zatelefonujte svým známým ve Francii nebo jinde ve světě, jestli jsou v pohodě a nemůžete jim nějak pomoct. A pokud žádné takové známé nemáte, zavolejte babičce a řekněte jí, že ji máte rádi, uděláte lépe.

2. Sdílení tragických fotografií je sice záslužná činnost, ale mnohem lepší by bylo dívat se na celou věc očima silného člověka, který za těmi všemi hrůzami dokáže vidět lepší zítřky.

3. Nadáváním na politiky se toho taky příliš nezmění. Máme to, co jsme si zvolili, stejně jako ostatní země. Volby jsou za dveřmi a tyhle situace jsou klíčové pro to, abychom si ujasnili, kdo nás má v téhle těžké době vést dál.

4. Potřebujeme své emoce svalit na jednu stranu, a proto je střílíme na uprchlíky, kteří vlastně za nic nemohou a utíkají před tím stejným zlem. Uprchlík se rozhodně nerovná radikální islamista!

5. Chceme se oddělit od zbytku světa a obestavět se neprodyšnými hranicemi. Neměl tenhle nápad už někdy někdo? Jenže v tom „bezpečí“ domácího vězení jsme zůstali dlouhé desítky let a nebylo to naše nejšťastnější období.

6. Jsme zmatení, vystresovaní a chaotičtí, místo abychom se snažili poučit z minulých chyb.

7. Všechny informace, které k nám proudí, bereme za bernou minci. Jenže podstatou všeho je vnímat svět v širším horizontu a přemýšlet! Ukvapené závěry se nám mohou vrátit jako bumerang.