Objevitel moderní české jazzové a taneční hudby se proslavil hlavně jako autor hudby k divadelním hrám a filmům, která v některých případech téměř zlidověla.

Tohle je 7 zajímavostí z jeho života.

1. Narodil se v Praze na Žižkově v rodině krejčího Adolfa a matky Františky. Od dětství ale trpěl šedým zákalem, který mu dělal velké potíže se zrakem. Musel proto navštěvovat speciální školu, kterou se stala hradčanská škola pro výchovu nevidomých. Jeho spolužáci byli tudíž většinou slepci.

2. Aby toho nebylo málo, prodělal záhy spálu a téměř ohluchl. A to by pro budoucího génia těchto rozměrů byla vážně velká rána.

3. Za svůj ne příliš dlouhý život se stal Ježek také dramaturgem a dirigentem. To, co z něj udělalo nesmrtelného umělce, je ale hlavně tvorba pro Voskovce a Wericha. Byl autorem hudby k naprosté většině jejich písní, z těch nejznámějších zhudebnil Tmavomodrý svět, Hej rup, Nebe na zemi, Píseň strašlivá o Golemovi, Šaty dělaj člověka, Klobouk ve křoví, Život je jen náhoda nebo Babička Mary.

4. Člověkem, který mu v životě nejvíce pomohl, byla jeho o dva roky mladší sestra Jarmila. Jelikož měl kromě očí a uší nemocné i ledviny, zahrnovala jej veškerou láskou a péčí. Ze své skromné výplaty švadlenky mu dokonce našetřila na první piano.

5. Pro jeho tvorbu bylo zásadní meziválečné období, kdy pobýval v Paříži, toulal se po klubech a poslouchal jazz. Ten ho uhranul natolik, že se mu začal věnovat.

6. Roku 1939 emigroval spolu s kumpány Voskovcem a Werichem do USA. Osvobozené divadlo totiž uzavřeli fašisti a umělci neměli příliš na výběr vzhledem k tomu, že pracovali na protifašistic­kých hrách.

7. Ani milovaná žena Frances, se kterou se Ježek v Americe oženil, nedokázala utišit jeho zdravotní neduhy, na konci roku 1941 byl hospitalizován a na Nový rok 1942 zemřel na chronické ledvinové onemocnění ve věku pouhých 35 let.