Prodej nemovitosti může být pořádně velká past. Realitek je dneska jako hub po dešti a rozhodně se vám všechny nesnaží pomoci. Našli jsme několik bodů, které se vyplatí dělat. A majitel moderní pražské kanceláře Edox reality Lukáš Frydrych nám k nim doplnil několik dobrých tipů.

1. Ptejte se

Na všechno a pořád. Buďte doslova otravní. Potřebujete mít ve všem jasno a všechno je pro vás důležité. Pruďte a nestyďte se zeptat na to, co vám neřeknou sami. A že toho bude spousta. „Když to neuděláte, budete u většiny realitek překvapeni a vsaďte se, že nepříjemně,“ říká zakladatel kanceláře Edox reality Lukáš Frydrych.

2. Vyberte si způsob prodeje podle vás

Máte více způsobů, jak nemovitost prodat. Vyberte si podle nejdůležitějšího kritéria pro vás – ať už je to vyšší cena za nemovitost, nebo rychlejší peníze. „Pozor ale na smlouvy,“ varuje senior makléř Edox reality Antonín Šmejkal. „Třeba u výkupu nemovitosti, který je hodně oblíbený a děláme ho u nás často, se setkáváme s klienty, kteří se chytili do právních pastí některých nepoctivých realitek. Oni jim peníze hned často pouze slibovali, ale ve smlouvě už bylo něco jiného.“

3. Nechte pro sebe pracovat jen profíky

Realitní transakce jsou ty největší. Nemovitosti stojí hodně peněz, je kolem nich spousta papírování, s kupujícími i s úřady. Pokud se v tom nevyznáte, měl by mít váš tým jenom samé profesionály. „Nevěřte, že makléř napíše dobrou smlouvu a že právník umí prodat váš dům,“ upozorňuje Frydrych. „Chodí za námi dost klientů, kteří už na neprofesionalitu narazili – a i když máme tým plný profíků, dá nám zabrat, než se to dá znovu do kupy.“

4. Chtějte advokáta

Chtějte mít všechno po právní stránce tak, jak má být. Aby na vás a vaše smlouvy nikdo nemohl. A pokud nejste právníkem, trvejte na někom, kdo tomu rozumí. „Advokát je tady ideální řešení. Ze zákona je pojištěn a vy máte 100% jistotu, že je vše v pořádku. U nás v kanceláři se nám to náramně osvědčilo,“ doplňuje Frydrych zkušenosti z Edox reality.

5. Dozorujte, co se dá

Dohlížejte na všechno. Vlezte všude, pokud možno i tam, kam byste neměli. A na všechny chyby a nesrovnalosti upozorněte. Klidně opakovaně, radí majitel realitní kanceláře. Nebo máte druhou možnost a pořiďte si takovou realitku, která si všechny detaily dokáže ohlídat a ručí vám za ně. „Najít dneska kvalitní realitní kancelář není jednoduché. Většina z nich bere do týmu skoro každého a o profesionálech se pak mluvit určitě nedá,“ upozorňuje Šmejkal.

6. Exekuce není konec

Na exekuce a exekutory má každý svůj názor, který asi stěží může být pozitivní. Pokud se do nepříjemné situace dostane vaše nemovitost, neznamená to však konec. „Výkup nemovitosti je mnohdy výhodnější řešení, ideální je poradit se s profesionálem,“ radí Šmejkal. „U nás jsem na tyto případy vyškolen já i moji kolegové a dokážeme většinou poradit i lidem, o které se jiné realitky kvůli exekuci nezajímají,“ doplňuje makléř Edox reality.

7. Zbavte se hvězdiček a malých písmenek

Rozhodně je striktně odmítejte. Jestli vám chtějí říct něco nepěkného, ať to udělají rovnou a nemusí to dávat malým písmem někam pod čáru tak, abyste to nenašli. Protože vy ty mršky malý přece jen najdete a budete se na ně ptát. „Ideální je jít tam, kde žádné hvězdičky nepoužívají. Když s námi přece někdo chce prodat dům nebo byt, nemůžeme před ním něco schovávat,“ říká Frydrych.

S těmito sedmi body se ve světě realit nemůžete ztratit a vaše nemovitost i peníze jsou rázem v bezpečí.