Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Největší konspirace kolem atentátu na Kennedyho. Vražda obestřena záhadou a milostná aféra s Marilyn Monroe

60 let od atentátu na Johna F. Kennedyho: Vzpomínky na prezidenta se neobejdou bez konspirací, skandálů a Marilyn Monroe
Zdroj: koláž eXtra.cz / Profimedia.cz
+ Dalších 6 fotografií
výročí atentátu

Ve středu uplynulo šedesát let od tragické smrti historicky nejmladšího a jednoho z nejoblíbenějších amerických prezidentů Johna Fitzgeralda Kennedyho. Spekulace ohledně příčiny a strůjců jeho vraždy stále přetrvávají – oficiální verze tvrdí, že atentát na prezidenta, ke kterému došlo 22. listopadu 1963 v texaském Dallasu, spáchal osamělý střelec Lee Harvey Oswald. Faktem však je, že jen málokdo ji pokládá za zcela pravdivou, uvádí americká stanice PBS.

Atentát na Johna F. Kennedyho patří ke globálním událostem, kolem kterých se točí vůbec nejvyšší počet konspiračních teorií. Ty zahrnují – a ze smrti prezidenta viní – například americkou tajnou službu CIA, bývalý Sovětský svaz, obchodníky s naftou, organizovaný zločin nebo dokonce tehdejšího viceprezidenta a Kennedyho nástupce Lyndona B. Johnsona.

Podle režiséra Olivera Stonea, který stojí za kontroverzním snímkem JFK z roku 1991 a seriálovým projektem Neznámé dějiny Spojených států (The Untold History of the United States) existuje až 42 různých teorií a označeno bylo celkem 82 potenciálních vrahů a dalších 214 osob zapojených do atentátu. K tomu je třeba podotknout, že nové souvislosti spojené s nechvalně známou událostí se objevují prakticky každý rok.


Poměr s bratry

Legendy však nepanují jen kolem prezidentovy smrti, ale i samotného Kennedyho života, připomíná web stanice PBS. Různě nadnesená čísla kolují například o počtu jeho sexuálních partnerek, množství užívaných léků – zejména amfetaminů – nebo protekci od otce, díky níž se i přes zdravotní problémy dostal k námořnictvu.

Podobně diskutovaný – a to často až do mytické roviny – je Kennedyho vztah s americkou herečkou a ikonou Marilyn Monroe. Podle historických pramenů došlo k prvnímu setkání mezi dvojicí už v roce 1954 díky Kennedyho bratranci Peteru Lawfordovi. Jiskra mezi nimi nicméně podle všeho přeskočila až o osm let později.

Románek mezi Monroe a Kennedym naznačují mnohá svědectví – jedno z nich uváděl například masér a blízký přítel herečky Ralph Roberts. Ten údajně vyslechl telefonický rozhovor mezi mileneckým párem a následně se mu hollywoodská hvězda vyznala z toho, že s prezidentem strávila noc. Slavné je i vystoupení Marilyn během oslav 45. narozenin prezidenta, které vstoupilo do dějin jako „nejsvůdnější přání k narozeninám na světě“. Sám Kennedy údajně po jejím výstupu naznačil, že by mohl odejít do důchodu.


Spekulace o vztahu Monroe s Kennedym se ale neomezují jen na JFK, ale i na jeho sourozence Bobbyho. Existují dokonce náznaky, že blonďatá hvězda udržovala intimní vztahy s oběma bratry. Jiné spekulace hovoří o tom, že John si začal s Marilyn už v padesátých letech – ovšem když se stal prezidentem, milenka mu byla na obtíž, a tak ji přenechal svému bratrovi.

Promiskuitní chování amerického vůdce popisují i zveřejněné vzpomínky bývalé stážistky Bílého domu Mimi Alford, ty se však podle očekávání dočkaly mnohých zpochybnění. Jediné jisté tak je, že prezident Kennedy byl ve svém soukromém životě komplexní postavou se svými světlými i temnými stránkami. Přesto – nebo spíš právě proto – zanechal výrazný odkaz, který se dotýká nejen amerických, ale i světových dějin.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy