Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Zrušení státních svátků by mohlo vyřešit problém s důchody: Lidé řeší, o které by šlo

Sněmovna souhlasila s prodloužením nouzového stavu do konce června.
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia
+ Další fotografie
návrh

Politici tráví již čtvrtý den ve Sněmovně, kde řeší sporný vládní návrh na nižší červnové zvýšení důchodů. Bývalý velvyslanec ČR ve Spojených státech amerických Michael Žantovský napsal na Twitter řešení z Dánska, kterým by se česká vláda mohla nechat inspirovat při hledání cest k více finančním prostředkům.

Dánská vláda se rozhodla zrušit státní svátek Velký den modliteb, který se přestane slavit od příštího roku. Díky tomu prý nateče do státní kasy kolem 10 miliard korun, jak píše web BBC. Země chce získané peníze použít k naplnění závazků vůči NATO. Tento nápad zaujal i bývalého diplomata Michaela Žantovského právě v době, kdy Sněmovna již čtvrtý den řeší valorizaci důchodů.

Co třeba zrušit Velikonoce?

"V Dánsku právě zrušili jeden státní svátek. Získané prostředky cca Kč 10 mld. půjdou na obranu. Dánsko mělo 11 státních svátků. My máme 13. Potřebujeme-li peníze do rozpočtu, bez jednoho z nich bychom se obešli. (Hejty prosím posílat správci státního rozpočtu)," napsal Žantovský na svůj Twitter.

Jeho příspěvek ihned rozdmýchal na sociální síti diskuzi. nejvíce lidí navrhovalo zrušení svátku práce, Velikonoc či věrozvěstů. "Osobně bych volal po zrušení svátku Cyrila a Metoděje. Je to pro naši zemi naprosto irelevantní svátek," uvedl jeden z uživatelů. "Velikonoce jsou ideální ke zrušení. Je to svátek spojený s náboženstvím, a to u nás není tolik v oblibě. Koledovat se dá i v neděli," dodal další.

Názor expertů

Jak se na tento krok tváří experti? "Zrušení jednoho svátku by české ekonomice přineslo 0,25 až 0,4 procenta HDP navíc. Zrušení dvou svátků by tak letos zvýšilo výkon celé ekonomiky nejpravděpodobněji o zhruba 48 miliard korun. Veřejné kase by to přineslo přibližně 18 miliard korun. To zhruba odpovídá ‚výnosu‘ veřejné kasy ze snížení červnové mimořádné valorizace," řekl pro CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda.

Ekonom Štěpán Křeček se od nápadu trochu odklonil a navrhl jiný způsob, který by zasahoval do školství. "Je to zajímavý způsob šetření. V ČR jsme šli opačným směrem, když jsme od roku 2016 dali volno na Velký pátek. Za mě by šlo ušetřit například tím, že by se zrušila devátá třída základní školy. Například v Nizozemsku pak mají jen jednoleté magisterské studium, což se mi u některých oborů rovněž zdá dostatečné," uvedl pro již zmíněný web.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy