Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Žena, která vyslýchala orlické vrahy: Nejhorší byl Černý, lidí nejspíš zabil víc, říká

Orlické vraždy: Jiřina Hofmanová vyslýchala Ludvíka Černého i Karla Kopáče
Zdroj: Profimedia.cz/Jiří Charvát/koláž eXtra.cz
+ Dalších 12 fotografií
Orlický gang

Jestli existuje nějaký člověk, který dobře poznal všechny členy orlického gangu, byla jím Jiřina Hofmanová. Vyšetřovatelka v 90. letech prováděla výslechy třeba s tehdy již zatčeným Karlem Kopáčem nebo Ludvíkem Černým a mohla nahlédnout do jejich duše a smýšlení. To, co tam zejména u druhého jmenovaného viděla, ji děsilo. "Místo úsměvu škleb, přesvědčený o tom, že je natolik inteligentní a krásný, že mu všichni budou věřit, že nikoho nezabil, ve skutečnosti ale chladný vrah," zavzpomínala Hofmanová v rozhovoru pro eXtra.cz během křtu knihy Orlické vraždy: Akce přehrada očima vyšetřovatele.

Jakmile v roce 1995 spadla klec a policisté na základě z Orlíku vylovených lidských ostatků v zavařených sudech zatkla Karla Kopáče a spol., rozjely se dlouhé výslechy všech členů gangu. Rozhovory vedla zejména vyšetřovatelka Jiřina Hofmanová, která prováděla i veškeré rekonstrukce vražd a prověrky výpovědí. Na počátku ale stál její výslech Kopáče, kterého policie zatkla jako prvního po předchozím tříhodinovém vyjednávání, kdy se pokusil o sebevraždu.

"Šlo o hodně. Pro nás bylo moc důležité, aby Kopáč přežil, protože jsme potřebovali jeho výpověď. Když jsme se dozvěděli, že má myšlenky na sebevraždu, bylo jasné, že musíme udělat všechno pro to, abychom ho udrželi při životě," vzpomíná pro eXtra.cz někdejší ředitel středočeské kriminálky Josef Doucha, který byl jak u vylovení sudů z přehrady, tak následně u zatýkání jednotlivých členů gangu.

Kopáč Hofmanové vše vyzradil

Právě výpověď Kopáče pomohla Hofmanové usvědčit jeho kumpány. "S Kopáčem jsem navázala takový vztah, že se mnou jednal na rovinu. Když jsem se na něco chtěla zeptat, on mi vysvětloval, jak to bylo, a vše zdůvodňoval," říká někdejší vyšetřovatelka. Šéf gangu na ni tehdy působil jako vůdčí typ, který ví, co chce. "Když jsem se ho ptala, proč to dělal, protože mi to nešlo k jeho zaměření, on říkal, že to je takový pocit, jako když nastoupíte do rozjetého vlaku, ze kterého nejde vystoupit," vysvětlila Hofmanová.

Ta prováděla výslech i zbylých členů gangu, tedy Vladimíra Kuny, Kopáčovy sestry Ireny Meierové, Petra Chodounského a Ludvíka Černého. Na dotaz, kdo jí připadal jako největší zrůda, odpověděla bez váhání. "Jednoznačně Ludvík Černý," vypálila Hofmanová jméno muže, který vykonal všech pět orlických vražd. Přitom by to do něj nikdo neřekl. Navenek působil jako slušný člověk, který pomáhal svým sousedům i kolemjdoucím. Měl tak nevinnou a dětskou tvář, že mu přátelé přezdívali Mimísek.

Právě maska Černého, za níž se ukrýval démonický vrah, zneklidňovala Hofmanovou nejvíce. "Místo úsměvu škleb, přesvědčený o tom, že je natolik inteligentní a krásný, že mu všichni budou věřit, že nikoho nezabil, ve skutečnosti ale chladný vrah," popisuje Hofmanová pro eXtra.cz odsouzeného vraha. Podle ní ale nezůstalo jen u pěti mordů.

Obětí nejspíš bylo víc

"Říká se, že Černý měl i další zakázky, třeba v Liberci. Z našeho důkazního hlediska to ale bylo špatné. Svědkyně, která ho poznala poté, co jí pomohl s kočárkem, ho neurčila při konfrontaci, protože když ho potkala, byl na schodech nad ní. Navíc ten strach byl takový, že ho neurčila. Byli jsme ale přesvědčení, že to opravdu udělal," říká Hofmanová. Řeč je o vraždě kosovského Albánce Afrima Kryezia zvaného Frenkie, který byl zabit devíti výstřely ze samopalu Škorpion vz. 61 opatřeného tlumičem.

Stejným způsobem Černý zavraždil Jaroslava Meiera, z čehož už na rozdíl od liberecké popravy usvědčen byl. "Ještě se mluvilo o dalších věcech, že měl i jiné zakázky a ti lidé jsou dodnes někde pod betonovým zákopem v nějaké garáži. Těch obětí mohlo být a nejspíš i bylo víc," míní bývalá vyšetřovatelka. I kdyby tomu tak bylo, na výši trestu by to nic nezměnilo. Černý totiž u soudu za své činy dostal doživotní trest.

Černý se nikdy nepřiznal

Přesto se nikdy nepřiznal. "Je to jeho obrana. Přitom může usilovat o zkrácení trestu, ale tam jde o to, aby se doznal. Z toho, jak se chová, není patrné, že by toho jakkoli litoval. Sice jsem četla, že se doznal nějaké psycholožce, jenže po takové době mi to spíš připadá jako hra, aby se dostal ven. Nemyslím si ale, že by byl napravený," tvrdí Hofmanová, která spolu se svými kolegy, se kterými pracovala na případu orlických vražd, v úterý odpoledne pokřtila knihu Orlické vraždy: Akce přehrada očima vyšetřovatele.

Ta vyšla už na přelomu tisíciletí, ale v souvislosti s nynější popularizací případu, o což se postaral zejména seriál Devadesátky, došlo k druhému vydání. Autorem knihy je novinář Aleš Pivoda a jeden z vyšetřovatelů Josef Doucha, který do díla přenesl své svědectví z orlického pontonu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy